Dzieci bardzo często boją się lekarzy. Niebezpieczny pan lub pani w białym fartuchu, który ogląda je uważnie i używa dziwnych urządzeń – dla małego dziecka to może być scena jak z koszmaru. Co robić, gdy dziecko nie chce iść do lekarza oraz jak skutecznie odwrócić jego uwagę od badania i sprawić, by wizyta była bezstresowa zarówno dla dziecka i rodzica?



Dlaczego dziecko się boi – postawa rodziców

Dziwne urządzenia, nowi ludzie, obce miejsce – to wszystko może sprawiać, że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Płacze, tupie nogą, krzyczy, a rodzice nie wiedzą co robić. Niekiedy nawet to rodzice zaczynają się bardziej denerwować, gdy dziecko robi “scenę” w poczekalni. Stresują się, że nie mogą uspokoić malucha, że ludzie patrzą, że może pomyślą jakimi są okropnymi rodzicami. W momencie, gdy rodzic się denerwuje, potęguje strach u swojego dziecka, więc jest to błędne koło. Rodzice nie powinni wykonywać gwałtownych ruchów i podnosi głosu. Ważne jest, by wczuć się w stan dziecka. Postawa rodziców ma ogromny wpływ na zachowanie malucha.

Podczas badania ważne jest by rodzice byli blisko dziecka. Bardzo często dzieci boją się, że rodzic je zostawi, zwłaszcza jeśli tracą go z zasięgu wzroku. Rodzic powinien bez przerwy mieć kontakt z dzieckiem, głaskać je, rozmawiać i zapewniać, że nigdzie się nie wybiera. Dziecko w wieku czterech lat zaczyna również bać się bólu i wszystkiego, co mu się z tym kojarzy – płacze na widok stomatologa, chirurga, czy innego “pana w białym fartuchu”, który przypomina mu o bolesnym zabiegu i posługuje się dziwnymi dla niego narzędziami.

Dobry rodzic jest w stanie dobrze przygotować swoje dziecko przed wizytą u lekarza. Warto uprzedzić je odpowiednio wcześniej i stopniowo oswajać z tą myślą, tłumacząc wszystkie czynności jakie będą wykonywane przez lekarza. W ten sposób rodzic wzbudza zaufanie u swojej pociechy. Nie powinno się dziecka okłamywać, co do przebiegu badania. Może to wywołać zupełnie odwrotny skutek. Dobrze jest również zabrać do lekarza ulubioną zabawkę dziecka, pozwoli mu to poczuć się odrobinę lepiej, gdy wie, że ma przy sobie coś co zna i lubi. Można również obiecać mały prezent niespodziankę po zakończonej wizycie. Strach dziecka należy oswajać powoli. Prawidłowy rozwój dziecka zależy od rodziców.

Postawa lekarza – znajdź odpowiedniego

Lekarz, który ma styczność z dziećmi powinien być profesjonalny, dokładny i niezwykle cierpliwy. Dziecko nie boi się pana w białym fartuchu jeśli pan ten jest miły, przyjazny i uśmiecha się wesoło. Dlatego ważne jest jaki charakter będzie miał lekarz dziecka, musimy zwrócić na to szczególną uwagę. Lekarz nie powinien pokazywać, że się niecierpliwi, czy używać siły wobec dziecka żeby zmusić je do spokoju. Po prostu powinien być miły. Dodatkowo, dobry dziecięcy lekarz zawsze ma w biurku lizaka, bądź kolorową naklejkę, czy zabawkę, którą skutecznie odwraca uwagę dziecka od badania i wzbudza w nim zaufanie – zapewniają eksperci z Solo Medica. Warto mówić dziecku, że lekarz nie jest wrogiem, tylko przyjacielem. Pod żadnym pozorem nie wolno dziecka straszyć lekarzem. Może to wzbudzać w nim strach przed wizytą przez całe późniejsze życie.

(Visited 884 times, 1 visits today)