Stypa to spotkanie organizowane z myślą o wszystkich żałobnikach. Nie jest ona obowiązkowa, jednak najczęściej bliska rodzina decyduje się na jej organizację. To bowiem czas, który można wykorzystać na wspominanie zmarłego, zacieśnienie więzi czy odnowienie zerwanych niegdyś kontaktów. Jak jednak zadbać o komfort wszystkich żałobników? O czym warto pamiętać podczas planowania i organizowania stypy?Jak jednak zadbać o komfort wszystkich żałobników? O czym warto pamiętać podczas planowania i organizowania stypy?

Stypa – w domu czy restauracji?

Stypa, nazywana inaczej konsolacją, to spotkanie, które można zorganizować zarówno w domu, jak i w restauracji. Wiele zależy od tego, ile osób ma się pojawić na takim spotkaniu, a także, jakie są możliwości rodziny, która podejmuje się organizacji tego wydarzenia. O podpowiedź i porady można zapytać pracowników wybranego zakładu pogrzebowego. Wiele firm zajmujących się organizacją pogrzebu, oferuje kompleksową pomoc i jest w stanie podpowiedzieć, gdzie warto się zapytać o możliwość zorganizowania stypy. Szereg usług dodatkowych dostępnych jest m.in. na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/.

Spotkanie organizowane zarówno w domu, jak i w restauracji ma i zalety, i wady. Kluczowe jest określenie własnych potrzeb, a także wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać tego typu wydarzenie.

Zalety organizacji konsolacji w domu

Spotkanie z żałobnikami w domu na wymiar bardzo prywatny. Rodzina i żałobnicy spotykają się w znanym sobie gronie. Nikt się nie wstydzi łez, smutku, ale i wspominane są rozmaite wydarzenia czy historie z życia zmarłego – bez wzroku i słuchu osób postronnych. Jeśli żałobników jest niewielu, dla rodziny może to być komfortowe i również mniej kosztowne rozwiązanie. Wystarczy przygotować prosty obiad lub postawić na spotkanie przy herbacie/kawie oraz przekąskach. Koszty niestety mają tu znaczenie, bo już sam pogrzeb pochłania sporo finansów.

Konsolacja w restauracji – atuty, które warto rozważyć

Organizacja konsolacji w restauracji to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które nie mają dość miejsca we własnym mieszkaniu czy domu, a chcą ugościć wszystkich zainteresowanych żałobników. Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, że bliscy mogą maksymalnie wykorzystać czas, porozmawiać z innymi, z każdym na chwilę usiąść i wymienić kilka zdań. Nie muszą się zajmować przygotowaniem jedzenia, podawaniem go ani późniejszym sprzątaniem.

Czy brak stypy to faux-pas?

Jak już wspomniano na początku, stypa to nie jest obowiązkowy element ceremonii pogrzebowej. Jeśli żałobników jest niewielu lub w rodzinie czy wśród nawet znajomych kontakty są trudne, pojawia się ryzyko poruszania drażliwych, często subiektywnie nierozwiązywalnych i problematycznych tematów, takie spotkanie może pogłębić podziały.

Decyzja o organizacji stypy powinna być zatem podyktowana potrzebami najbliższych, ich subiektywnymi odczuciami, a także możliwościami, m.in. finansowymi. Rezygnacja z organizacji konsolacji absolutnie nie jest nietaktem, a w niektórych sytuacjach może wręcz pomóc uniknąć kłopotliwych dla bliskich kontaktów.

(Visited 39 times, 1 visits today)