Czy wiesz, że do mycia służy nie tylko woda oraz środek myjący? A jedyną techniką nie jest tarcie i szorowanie? Zwłaszcza w przypadku obiektów małych o nieregularnych kształtach lub skomplikowanej budowie. Bo tu pole do popisu mają myjki ultradźwiękowe. Osady tudzież zabrudzenia można bowiem skutecznie czyścić za pomocą dźwięku.



 

Dźwięki różnej częstotliwości

Dźwięk do naszych uszu dociera pod postacią fal, które mogą mieć różną długość i częstotliwość. Abyśmy jednak mogli je usłyszeć, muszą mieścić się w przedziale od 16 Hz do 20 000 Hz. Poniżej tej granicy występują infradźwięki (słyszalne dla słoni lub wielorybów), powyżej zaś bariery 20 kHz mamy do czynienia z ultradźwiękami (słyszalnymi dla większości gatunków zwierząt). Fakt, iż człowiek nie odbiera dźwięków o wysokiej częstotliwości, nie oznacza wcale, że nie umie ich wykorzystać. Jednak aby się nimi posłużyć, potrzebuje specjalnych urządzeń. Są to myjki ultradźwiękowe.

Metal, plastik, szkło

Myjki ultradźwiękowe to urządzenia, których używa się do czyszczenia narzędzi precyzyjnych, części takich jak dysze, wtryskiwacze, igły iniekcyjne. Można z łatwością usunąć osad z rodowych sreber, przywrócić dawny blask biżuterii albo odświeżyć zbiory numizmatyczne. Myjki ultradźwiękowe są też powszechnie stosowane do mycia naczyń laboratoryjnych jak fiolki czy pipety. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ultradźwiękami oczyścić okulary, szczoteczkę do zębów lub elementy ekspresu do kawy, miksera, sokowirówki albo innych sprzętów domowych.

5018-1

Myjki dźwiękowe i zjawisko kawitacji

Zasada działania tych urządzeń oparta jest na zjawisku kawitacji. Przetwornik, w który wyposażone są myjki ultradźwiękowe, generuje ruch fal. Skutkiem tego jest powstawanie na zmianę stref wysokiego i niskiego ciśnienia. W strefie niskiego ciśnienia tworzą się mikroskopijne pęcherzyki, a następnie zaczynają puchnąć, wytwarzając przy tym próżnię. Podczas wzrostu ciśnienia dochodzi do ich implozji, czemu towarzyszy wydzielanie się energii. Reakcja ta ma dość gwałtowny przebieg, jej impet dociera do każdej rysy, załamania czy najdrobniejszej szczeliny, wymiatając brud, osad, roztocza itp. Działa jak ultradźwiękowa szczotka.

Źródło: zdjęcie pochodzi z katalogu na stronie http://emaks.pl/myjka-ultradzwiekowa.html, gdzie znajdują się wysokiej jakości myjki ultradźwiękowe ULSONIX.

(Visited 11 445 times, 1 visits today)