Witam, tak jak obiecałam, dziś będzie o zakładaniu plantacji drzewka tlenowego.

Trochę czasu upłynęło od ostatniego wpisu, a to dlatego, że rozpoczął się właśnie okres wysadzania drzewek i zajęta byłam sprawami organizacyjnymi. We wcześniejszych wpisach skupiłam się na wyjątkowych cechach tego drzewa. Wspomniałam również, że cechy te wzbudzają duże zainteresowanie pod kątem ekonomicznym. Drewno jest towarem deficytowym niemalże w każdym kraju.  Promowany przeze mnie rodzaj Paulowni jest najbardziej efektywny ponieważ może być wykorzystywany w przemyśle meblarskim, posiada certyfikaty co oznacza, że były przeprowadzane odpowiednie testy.

Chciałam w tym miejscu zwrócić uwagę, że na rynku pojawiają się promocje różnych innych paulowni, w niższej cenie, również opisane w podobny sposób lecz nie są to te paulownie o których piszę. Zakupując takie sadzonki można doświadczyć rozczarowania bo nie spełnią oczekiwań i inwestycja okaże się nie trafiona. Zachęcam wiec do uważnego zakupu, sprawdzonego produktu i z pewnego źródła ponieważ przy sprzedaży drewna należy okazać certyfikat potwierdzający pochodzenie sadzonek. To jest bardzo ważna informacja dla przyszłych plantatorów.

Oxytree,  które tutaj promuję to Paulownia Clon in vitro 112  specjalnie hodowana w laboratoriach, zarejestrowana w 2011 roku we Wspólnotowym Urzędzie Ochrony Odmiany Roślin (organ UE) , posiadająca międzynarodowy certyfikat jakości i zezwolenie na handel międzynarodowy. Oxytree jest najlepszą odmianą klona.

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do różnych form  inwestowania w obligacje, fundusze, złoto.  Zarabiamy na różnicy kursu w walutach, gramy na giełdzie, inwestujemy w wino i winnice. Właściciele gruntów, rolnicy prowadzą eko gospodarstwa, ekologiczne warzywa, prowadzą sady, zakładają plantacje orzechów i dużo by wymieniać. Wszystko to jest potrzebne, dochodowe ponieważ wychodzi na przeciw potrzebom kupujących te towary. W dzisiejszych czasach nie jest problemem wyprodukować ale zbyć wyprodukowany towar. Ze zbytem dobrej jakości drewna nikt nie ma problemów.

W takim razie co to oznacza? 

Nic innego jak wyjście na przeciw potrzebom rynku z produktem, który te potrzeby zaspokoi.

Dlatego też, by uzyskać najwyższa efektywność i jakość drewna do prowadzenia plantacji należy się starannie przygotować. Przede wszystkim należy zacząć od badania gruntu. Należy sprawdzić:

 • kwasowość gleby, akurat oxytree jest mało wrażliwe na ph gleby i toleruje ph od 5,0  do 8,9.
 •  wysokość wód gruntowych, zbytnia wysokość spowoduje gnicie korzeni a rosną one od 7 do 9 metrów w głąb gleby.
 • teren plantacji należy ogrodzić i to na dole najlepiej siatką taką bardziej gęstą by małe zwierzęta nie zjadły naszych cennych małych sadzonek.
 • klasa gleby nie musi być wysoka, oxytree rośnie na mało urodzajnych a nawet piaszczystych glebach.
 • teren skalisty i mało nasłoneczniony jest najmniej odpowiedni.
 • może rosnąc w rejonach gdzie opady wynoszą 500 mm lecz trzeba przewidzieć sposób podlewania. Można pomyśleć o systemie nawadniania juz na etapie zakładania plantacji.
 • drzewa sadzimy w rozstawie co 4 do 4,5 metra. Na 1 hektar ziemi potrzeba 500 sztuk sadzonek.
 • wysadzamy w okresie po 15 maja do końca czerwca, można również w lipcu lecz uwarunkowane jest to pogodą w danym roku.
 • po upływie roku, wiosną, przycinamy roślinę pozwalając wyrosnąć nowym pędom. Będzie ich kilka, wtedy ponownie przycinamy pozostawiając najmocniejszy pęd z którego wyrośnie nasze drzewo. Zabieg ten jest potrzebny by dać czas na rozwinięcie się najpierw korzeniom a potem pozwolić rosnąć już roślinie.
 • prowadzimy drzewo przycinając zbędne gałązki tak by zminimalizować ilość potencjalnych sęków, dbając w ten sposób o najwyższą jakość przyszłego drewna.
 • przy zakupie sadzonek otrzymujemy dokument potwierdzający zakup i pochodzenie sadzonek. Tak jak wspomniałam wcześniej jest to ważny dokument przy odsprzedaży. Dokument ten to umowa, w której zawarte są warunki odkupu z podaną konkretną ceną za 1 m3 za który firma zapłaci. Wcześniej zostanie oszacowana ilość i klasa drewna. Właściciel plantacji może również zbyć drzewo na rynku według własnej ceny i dla wybranego odbiorcy. Propozycja odkupu podana w umowie nie jest wiążące dla plantatora. Jako właściciel ma prawo decydowania komu i za ile.                                
 • W Polsce w tym roku powstają pierwsze plantacje.  Natomiast przyszli inwestorzy zaopatrują się w tej chwili w pojedyncze sztuki sadzonek, po to by przekonać się jak to jest z tym wzrostem i sprawdzić zanim zainwestują. Opracowywany jest również projekt uzyskania unijnych dotacji na ten cel. Temat jest młody i rozwojowy. Przyszli plantatorzy najbliższy czas poświęcić chcą na przygotowanie gruntów, zaoranie i wyrównanie ziemi, przygotowanie ogrodzenia i systemu nawadniania a przede wszystkim na sprawdzenie gruntu. 

 

Jest jeszcze jedna możliwość zarabiania na plantacjach drzewa tlenowego.  Osoby, które nie posiadają gruntów, nie znają się na rolnictwie mogą inwestować pieniądze w już istniejące plantacje. Zarobek jest niższy niż przy własnej plantacji ale wystarczająco zyskowny jak na brak zaangażowania osobistego a tylko własnej gotówki. Taką inwestycję można zrobić jako osoba prywatna lub jako firma. Wykupuje się drzewka na istniejących plantacjach, które są monitorowane, ubezpieczone i raz na kwartał przeprowadzany jest audyt. Po sześciu latach od zakupu po dokonaniu ścinki zostaje wypłacona kwota ze sprzedaży uzyskanej ilości drewna. Szacuje się, że z jednego drzewa otrzymuje się około  0,5 m3 drewna.

Uzyskaną kwotę możemy wypłacić bądź zainwestować ponownie w zakup kolejnych drzewek.  Wtedy z pierwszych zainwestowanych pieniędzy, tym razem po 4 latach ponownie mamy ścinkę drzew i wypłatę kwoty pozyskanej ze sprzedaży drewna. I tak jeszcze dwa razy w cyklu co 4 lata.  Dokładnie taki sam proces odbywa się na pieniądzach z tak zwanej reinwestycji czyli zarobionych i ponownie zainwestowanych.

Proces cyklicznej ścinki drzewa oxytree w latach 6+4+4+4  jest taki sam czy jest to plantacja własna czy i już istniejąca.

Zapraszam do zapoznania się z tą formą inwestycji. Więcej o właściwościach tego drzewa pisałam we wcześniejszych artykułach pod tytułem Oxytree- drzewo które zawojuje świat.  Zachęcam do lektury.

Zapraszam na stronę

 również na mój profil na FB

Ela Kalicka

(Visited 9 882 times, 1 visits today)