Nastał wiek XX. Wszedł w ludzkie życie pod sztandarem kultury skupionej na słowie oraz komunikacji werbalnej. Trwał tak przez jakiś czas by móc w pewnym momencie ewoluować pod patronatem audiowizualności, a następnie z zakończyć swoją egzystencję nieśmiałym rozwojem w sektorze multimedialnym oraz elektronicznym.



Telefon komórkowy oraz komputer, choć o bardzo skromnych parametrach i możliwościach w porównaniu do obecnych, powoli wkroczyły w nasze życie codzienne, stając się towarem coraz bardziej pożądanym, a w wieku następnym przeradzając się niemal w produkty pierwszej potrzeby na równi z pożywieniem, środkami higieny i ubraniami.

 

Rozwój był nieuchronny i w ciągu kilkunastu lat wykonał potężny skok naprzód. Moc obliczeniowa maszyn obecnie przez nas używanych, jak i ich możliwości, na fali rozpędu technicznego, przeszły wszelkie oczekiwania. To co kiedyś oglądaliśmy w kinie i tylko w filmach z gatunku science fiction, dziś stało się lub niedługo stanie rzeczywistością.

Pamięć wewnętrzna starego komputera z lat dziewięćdziesiątych XX wieku mieści się teraz w przeciętnym telefonie komórkowy, a niejednokrotnie jest lub może ten próg przekroczyć za pomocą miniaturowej karty pamięci, która swoją pojemnością rozszerza wielkość dostępnego miejsca zapisu o kilkakrotność pojemności starego, dużego i nieporęcznego twardego dysku, montowanego w komputerach stacjonarnych.

Wszystko dokonuje się również o wiele szybciej, dzięki zastosowaniu do budowy nowych procesorów, które odpowiadają za moc obliczeniową, nowych technologii. Dzisiejszy smartfon ma często lepsze parametry niż nasz pierwszy w życiu komputer, w czasach kiedy jedynym znanym napędem był ten na płyty CD, o starych dyskietkach nie wspominając.

W tym jakże krótkim czasie, dzielącym nas obecnie od początku XXI wieku, stworzono również masę innych gadżetów jak tablet obsługiwany samym dotykiem, nawigacja GPS, czytniki książek elektronicznych, ekrany plazmowe, LCD oraz LED, nośniki Blu-ray mogące pomieścić ogromną ilość danych jaka jest obecnie potrzebna by obejrzeć film w jakości HD, telewizory z technologią obrazu 3D i nie będące grubsze niż mały plik kartek.

Dodając do tego, że niemal w każdym urządzeniu gospodarstwa domowego jest wmontowany komputer, sterujący poczynaniami danej maszyny, jednak by go ustawić zgodnie z naszymi wymaganiami, jesteśmy najczęściej zmuszeni do skorzystania z ekrany elektrycznego – pokrętła, guziki, to już powoli odchodzi w niepamięć.

Nasz komputer możemy podłączyć do telewizora, który z kolei dzięki technologii Wi-fi jest w stanie uzyskać dostęp do Internetu. Możemy na jego ekranie, bezprzewodowo wyświetlić obraz z naszego tabletu czy smartfona. Siedzimy sobie spokojnie w salonie, a na nasz inteligentny telefon przychodzi informacja przysłana przez pralkę, iż proces prania został zakończony – w każdej chwili możemy też sprawdzić ile jeszcze czasu nasza odzież będzie czyszczona.

Wystarczy jedna mała aplikacja zainstalowana w komórce i uzyskujemy dostęp do kontrolowania niemal wszystkiego co się tylko da w naszym domu, od sprzętu audio, przez oświetlenie w mieszkaniu, a kończąc na zarządzaniu naszymi pieniędzmi nie wychodząc z mieszkania. Nasz świat to miejsce, gdzie elektroniczne technologie są wykorzystywane w każdym jego sektorze, by ułatwić nam życie, jednocześnie odciążając nasze myśli.

Wszędzie w naszym otoczeniu natrafiamy na ekrany. Dają nam dostęp do informacji, pozwalają na użytkowanie różnych urządzeń i zapewniają nam rozrywkę. Gdziekolwiek nie spojrzymy, natykamy się na nie. Świecące, migoczące, kolorowe i kuszące – spójrz na mnie, użyj mnie, to zajmie tylko chwilę, a później możesz pójść do pokoju i włączyć jednego z moich kolegów, TV albo notebooka i cieszyć się dalej życiem, bawić, uczyć lub odpoczywać.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Play-It.pl

(Visited 534 times, 1 visits today)