Blaszane pokrycie dachowe jest coraz bardziej popularne. Właściciele domków jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych często sięgają po to rozwiązanie. Cenią je za niską cenę, łatwość wykonania, a przede wszystkim za funkcjonalność. W ofertach producentów blachodachówek i blach trapezowych znajdują się także blachy z warstwą filcu. Jakie są zalety pokrycia dachu takim materiałem?



Blachodachówka i blacha trapezowa na dach

Oba rodzaje blach mają szerokie zastosowanie. Możemy je zobaczyć zarówno na dachach domów mieszkalnych, jak i na garażach czy magazynach. Blachodachówka jest zwykle tańsza i doskonale imituje klasyczną dachówkę ceramiczną, a jest od niej zdecydowanie lżejsza. Blacha trapezowa z kolei charakteryzuje się nieco łatwiejszym i szybszym montażem, dlatego jest polecana szczególnie do bardzo dużych powierzchni.

Każda z tych form pokrycia dachu jest niezwykle trwała. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności podczas mocowania oraz po zabezpieczeniu materiału, dach z blachy może przetrwać w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Poza lekkością i szeroką dostępnością, ich zaletą jest też z pewnością wygląd. Nie musimy decydować się na bardziej skomplikowane rozwiązanie, by nasz dom prezentował się elegancko. Blachodachówka i blacha trapezowa sprawdzą się doskonale.

Niestety blaszany dach ma istotną wadę: nie daje izolacji akustycznej. Dźwięki padającego deszczu są zatem mocno słyszalne wewnątrz budynku. Rozwiązaniem może być zastosowanie blachy z filcem.

Blacha dachowa z filcem: zalety

Filc tworzy powłokę antykondensacyjną, którą nakłada się już podczas produkcji blachy (przed wykonaniem profilowania). Słabo zabezpieczony dach może skutkować przedostawaniem się do domu wody, szczególnie jeśli podczas prac wykończeniowych nie użyliśmy folii paroizolacyjnej. Blacha z wykorzystaniem filcu będzie zapobiegała skraplaniu się pary wodnej i pochłaniała ewentualną wilgoć. Tym sposobem jeszcze lepiej ochronimy dach przed korozją. Dodatkowo powłoka antykondensacyjna ma właściwości wygłuszające, dzięki którym hałas wynikający z intensywnych opadów będzie zdecydowanie mniej uciążliwy.

(Visited 16 674 times, 6 visits today)