Inwentaryzacja budynku to proces niezbędny dla uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku wielu prac na istniejących nieruchomościach. Uzyskanie danych o każdym punkcie przestrzeni jest możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych skanerów 3D, tworzących chmurę punktów skonwertowaną na szczegółowy model przestrzenny.

Ogromną zaletą tej zaawansowanej technologii jest jej atrakcyjna cena, która pozostaje niska w stosunku do możliwości, jakie daje finalny produkt.

Jakich kosztów należy się spodziewać przy inwentaryzacji budynku techniką skanowania laserowego? Skanowanie budynków 3D – zakres usługi

Zanim powiemy, ile kosztuje inwentaryzacja budynku, warto zastanowić się nad różnymi wersjami usługi i jej zakresem tematycznym. Skanowanie budynków 3D przydaje się nie tylko podczas inwentaryzacji, lecz także na etapie tworzenia modeli trójwymiarowych na cele prezentacyjne.

Dokonując inwentaryzacji, należy ustalić rozmiar przestrzeni poddawanej wymiarowaniu. Z ilu pomieszczeń potrzebujemy szczegółowych danych? Czy inwentaryzacja obejmie również rzuty elewacji zewnętrznej? W jakim wieku jest budynek poddawany inwentaryzacji?

Jakie obiekt ma przeznaczenie? Na te i wiele innych pytań trzeba odpowiedzieć już na wstępnym etapie, określając zakres przewidywanych prac. Ostateczny koszt usługi będzie bowiem wypadkową kilku czynników, skrywanych w murach samej nieruchomości, jak i w oczekiwaniach klienta.

Inwentaryzacja może obejmować sam opis techniczny, jak również przekroje, rzuty kondygnacji, rzuty połaci dachowej, czy wizualizacje pomieszczeń. Pomiar z natury poprzez skanowanie budynków 3D wiąże się z najwyższą precyzją i szybkością pracy, co ma pozytywny wpływ na końcową wycenę.

Koszt inwentaryzacji budynku

Biorąc pod uwagę kryterium przedmiotowe, inwentaryzacja budowlana dzieli się na podstawową, uproszczoną i szczegółową. W wersji podstawowej otrzymujemy szczegółowe wyliczenie powierzchni pomieszczeń wraz z danymi o wszystkich kondygnacjach i wymiarach geometrycznych.

Koszt takiej usługi liczony jest od metra i kształtuje się na poziomie 2 – 6 zł za m2. Taka duża rozpiętość wynika z różnorodności prac. Wykonanie przekroju będzie najdroższe, natomiast skanowanie elewacji zewnętrznej pozostanie w dolnym przedziale cenowym.

Największe koszty (co nie znaczy, że wysokie) pociąga za sobą szczegółowa inwentaryzacja każdego punktu w pomieszczeniu. Skanowanie budynków 3D, które dokonuje kompletnego wymiarowania przestrzeni z jej wszystkimi elementami, osiąga wartości rzędu 6 – 10 zł za metr kwadratowy.

Na atrakcyjne zniżki mogą liczyć klienci dokonujący inwentaryzacji budynków o powierzchni przekraczającej 200 m2. Z kolei właściciele nieruchomości zabytkowej powinni uwzględnić w budżecie kwoty wyższe o około 20%.

Powyższe widełki cenowe mają charakter wyłącznie orientacyjny. Ostateczna odpowiedź na pytanie, ile kosztuje inwentaryzacja budynku, zawsze zależy od indywidualnych ustaleń z klientem i dostosowania oferty do jego wymagań.

Skanowanie budynków 3D znacząco obniżyło koszty tego typu prac, zwiększając zarazem ich jakość.

Firma Superplanr od wielu lat świadczy usługi inwentaryzacji i modelowania 3D dla firm i klientów indywidualnych. Strona www.superplanr.pl stanowi dobre źródło informacji o inwentaryzacji i jej zaletach, jakie nowoczesna technologia przynosi jej użytkownikom.

(Visited 2 711 times, 1 visits today)