Przejdź do treści

Rod Pod, Tripod a może podpórka z zamocowanym sygnalizatorem brań lub bezpośrednio na niewkręcane buzbarry? Co wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Jak dla mnie wybór jest zawsze oczywisty – Rod Pod. Po pierwsze stabilność – stojak na 4 nogach zawsze będzie bardziej stabilny niż ten na 3, ponieważ rodpod ma 2 punkty podparcia, a tripod 1. Oczywiście obie konstrukcje można (czasami wręcz trzeba) przyszpilić do gruntu, co w przypadku tripoda jest prawie musem.

Po drugie – stabilność, wędki położone na tripodzie zazwyczaj znajdują się wyżej nad gruntem, a więc i środek ciężkości znajduje się wyżej, czyli łatwiej całość wywrócić (np. przez wiatr). Po trzecie – dochodzi aspekt wizualny.

Jeśli lubisz, kiedy wędki są blisko siebie, nad ziemią wybierz Rod Poda. Ale Tripod ma pewną przewagę przy szybkiej zmianie ustawienia wysokości wędzisk. Dzięki pojedynczemu punktowi podparcia możesz błyskawicznie z pozycji poziomej zmienić wysokość ustawienia wędek.

W przypadku Rod Poda potrzebna jest dodatkowa para dłuższych nóg. Coś za coś. Od pewnego czasu produkowane są tripody na 4 nogach mocowanych na stałe jak Nick Evolution włoskiej firmy Meccanica Vadese. Tutaj masz zagwarantowaną stabilność, jakość i uniwersalność w jednym.



W jakim celu stosowane są Rod Pody?

Jednym z głównych i podstawowych zastosowań Rod Podów jest bezpieczne trzymanie wędki (wędek) podczas aktywnego połowu. Ponieważ wędkarze karpiowi zazwyczaj używają wielu wędek do połowu karpi, Rod Pody są dostępne w wielu konfiguracjach, które mieszczą od 1 do 4 wędek. Rod Pod może być wyposażony w uchwyty i sygnalizatory brań, w celu zabezpieczenia wędek w buzzbarach, oraz w celu powiadomienia wędkarza za pomocą sygnalizatora zamocowanego na buzzbarach, gdy karp zostanie złapany.

Myśląc o zakupie swojego pierwszego Rod Pod mamy zwykle wiele pytań. W tym artykule omówimy wszystkie części składowe Rod Pod i jakie dodatkowe elementy są potrzebne do efektywnego wykorzystania go podczas połowu karpi.

Główne części Rod Poda

Istnieje wiele różnych marek i producentów stojaków, ale w większości są one podobne. Pokrótce omówimy terminy używane do opisania niektórych części poda, aby pomóc Ci zrozumieć, jak one działają.

 Buzzbary

Buzzbary lub Buzzer Bar czy też Buzz Bar to prosta poprzeczka mocowana do ramy Rod Poda lub też istnieje możliwość bezpośredniego mocowania do podpórki. Buzzbary posiadają od góry gwintowane głowice do których wkręcane są zaciski do wędek (dotyczy poprzeczek instalowanych z tyłu ramy Rod Poda) oraz sygnalizatory brań montowane na przedniej części ramy poda. Co jest istotne dłuższa poprzeczka montowana jest na przedniej części stojaka w celu szerszego rozstawienia wędek.

Buzz bar może występować w wielu wersjach, które mogą pomieścić od 1 do 4 sygnalizatorów brań. Niektóre wędziska posiadają nawet różne zestawy buzz barów. Wygodnie jest mieć zarówno dwu- jak i trzy-alarmowy Buzz Bar w zależności od tego, ile wędek zamierzamy używać.

Nogi stojaków

Rod Pod wyposażone są w cztery regulowane nogi za pomocą śruby lub szybkiego zacisku. W zależności od warunków lub rodzaju terenu, na którym zostanie ustawiony, można je wydłużyć lub skrócić. Poza podtrzymaniem i wypoziomowaniem statywu, nogi można również dopasować do warunków pogodowych i wodnych. Wędkarz może ustawić je tak, aby końcówki wędzisk były w górze lub w dole, zwiększając sygnalizację brań. Podniesienie wędki pod kątem ku górze ma na celu również ominięcie zarośli. Niektóre modele Rod Poda posiadają krótsze nóżki, które pozwalają na zmniejszenie rozmiarów plecaka lub duże nóżki, które utrzymują statyw wyżej od ziemi. Długość nóg może być czynnikiem decydującym o tym, jaki typ poda kupisz. Uwaga: niektóre statywy posiadają dodatkowy zestaw dłuższych nóg, więc możesz zamienić krótkie/długie nogi w zależności od warunków łowiska.

Różne rodzaje statywów posiadają różne zakończenia nóg, na ogół są one spiczaste. Tego typu zakończenia nóg pozwalają na to, aby rod pod był stosunkowo stabilny i trzymał się wielu różnych powierzchni, na których może być ustawiony. Niektórzy producenci dają możliwość przymocowania statywu do podłoża, co zapewnia jego większą stabilność.

Główna rama

Środkową część można również rozsunąć za pomocą szybkiego klipsa lub śruby radełkowanej w wysokiej jakości podach wędkarskich. Pozwala to na użycie dowolnej wielkości wędki i szybkie jej złożenie podczas transportu.

Drążki lub słupki do mocowania buzz barów

Słupki są integralną częścią konstrukcji rod pod. Słupki służą do przymocowania buzz barów do głównego korpusu rod pod za pomocą szybkozłączki bądź śruby. Różne style statywów posiadają różne konfiguracje. Niektóre mają tylko jeden słupek, podczas gdy inne mogą mieć podwójne słupki dla estetyki i stabilności.

Rodzaje Rod Podów karpiowych

Istnieje wiele różnych stylów i marek statywów do wyboru. Typ, który wybierzesz sprowadza się głównie do tego, jak planujesz go używać i jakie są Twoje preferowane marki wędkarskie. Istnieją dwa główne rodzaje podów, albo kompaktowe, łatwe do transportu modele, albo bardziej nieporęczne, duże pody wykonane dla stabilności i ustawienia w tym samym miejscu na dłuższy czas. Poniżej wymienimy różne sytuacje, z którymi możesz się spotkać, aby pomóc Ci zdecydować, który typ Rod Pod jest dla Ciebie najlepszy.

Po co komu ciężki i wysoki Rod Pod?

Mniejsze statywy na wędki zostały zaprojektowane specjalnie dla tych wędkarzy, którzy często się przemieszczają lub używają mniejszych wędek i kołowrotków do połowu karpi i na mniejsze zbiorniki. Po złożeniu Rod Pod zajmuje niewiele miejsca.

Jak ustawić Rod Pod do łowienia karpi?

Zdecydowałeś się na zakup wędki i teraz zastanawiasz się jak ją ustawić i jak dokładnie działa. Jest kilka istotnych rzeczy, które musisz kupić oprócz rod pod, aby efektywnie używać go do łowienia karpi.

Sygnalizatory brań

Jak wspomniano powyżej, będziesz potrzebował czegoś takiego jak sygnalizator brań pod wędkę, którą przymocujesz do buzz baru z przodu rod pod. Zapewni to stabilność przedniej części wędki i bezpieczne trzymanie wędziska w przypadku ucieczki. Większość podów na wędki posiada gwintowane połączenia w buzz barach. W Rod Podach Meccanica Vadese stosowane są Quick Lock do szybkiego dołączania i odłączania sygnalizatorów brań od statywów. W zależności od typu poda, który wybierzesz, może być jeden lub więcej gwintowanych adapterów.

Podpórki lub uchwyty wędki

W tylnej części poda znajdują się również gwintowane otwory, w których zamocujesz dodatkowe uchwyty na wędki. Zapewnią one stabilne utrzymanie dolnej części wędki w miejscu, w przypadku brania. Należy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany uchwyt. Nierdzewna nasadka do podpórek i rod podów, tzw. rod grip lub rod rest, zakończona gumową osłonką, która dobrze utrzymuje fragment wędziska, uchroni zestawienie wędki i kołowrotka przed popłynięciem.

Z jakich materiałów wykonane są statywy na wędki?

Różne marki i producenci różnią się pod względem materiałów, z których wykonane są statywy. Jest to główny czynnik decydujący o koszcie i jakości statywu. Poniżej szybko wymienimy plusy i minusy materiałów użytych do budowy wędki.

Plastik

Najtańszy i najmniej trwały ze wszystkich materiałów, wiele budżetowych podów na wędki na rynku zawiera głównie plastikowe części. Mimo, że wielu producentów statywów na wędki podaje, że są wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub węgla, klipsy i połączenia są wykonane z tańszych materiałów plastikowych.

Kompozyt węglowy

Wiele z dzisiejszych podów wykonano z mocnych kompozytów węglowych, co znacznie pomaga w trwałości i sprawia, że pody są lekkie do transportu.

Stal nierdzewna

Podczas oglądania statywów wędki, można natknąć się na niektóre, które są bardzo drogie. Najprawdopodobniej są one wykonane ze stali nierdzewnej. Zarówno lekkie i bardzo trwałe te statywy są wysokiej jakości i będzie je można użytkować przez wiele lat.

Aluminium

Niektóre Rod Pody zawierają części aluminiowe. Ma to na celu zmniejszenie wagi całego zestawu. Klasyczne aluminium nie jest tak trwałe jak inne materiały, ale jeżeli główne części statywu są metalowe nie ma to wpływu to na jakość produktu.

Aluminium anodowane

Produkty z najwyższej półki zbudowane są z najlepszej jakości aluminium anodowanego.

Proces anodowania aluminium, czyli uzyskania twardej i odpornej powierzchni, przebiega wieloetapowo. Warstwa anodowa ściśle wiąże się z powierzchnia materiału. 70% powłoki wchodzi w głąb materiału, natomiast 30% narasta na zewnątrz. Anoda od wewnątrz jest bardzo twarda i idealnie przylega do podstawy aluminium. Powłoka anodowa nadaje twardości aluminium oraz odporności na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV i słoną wodę morską.

Alternatywne rozwiązania dla wędek karpiowych

Jeśli jesteś początkujący w łowieniu karpi i nie jesteś pewien czy chcesz wydać pieniądze na Rod Pod, być może powinieneś również zwrócić uwagę na podpórki. To świetna opcja dla tych, którzy dopiero próbują łowienia karpi. Niektóre podpórki mają możliwość wkręcania w podłoże, dzięki czemu możesz je również ustawić na twardszym podłożu. Doświadczeni wędkarze karpii posiadają podpórki i Rod Pody i stosuję je na przemian w zależności od warunków łowiska.

Jeśli szukasz naprawdę stabilnego, kompaktowego i uniwersalnego Rod Pod polecam Ci Nick Evolution firmy Meccanica Vadese np. https://cal22.pl/rod-pod . W zależności od warunków połowu możesz go złożyć do niewielkich rozmiarów na mniejsze zbiorniki wodne. Masz pełną regulację w puionie i w poziomie cvo pozwala łowić w różnych warunkach z maksymalnie uniesionymi wędziskami. Również nogi masz regulowane trzystopniowo co pozwala umieścić głowicę wysoko, łowić z wody bądź ze skał i przy dużych spadkach terenu. W standardowym rozstawieniu posiada cztery nogi, które łącząc możemy uzyskać Tripoda. Każdą nogę możemy dodatkowo przyszpilić do podłoża zwiększając stabilność w czasie silnego wiatru lub wysokich fal.

Całość zbudowana z twardego anodyzowanego aluminium gwarantuje użytkowanie przez lata. Jest to prawdopodobnie produkt nr. 1 na rynku spełniający wszystkie parametry oczekiwane od dobrej klasy statywów.

Od 2008 roku Meccanica Vadese produkuje sprzęt wędkarski i myśliwski. Absolutna jakość materiałów i precyzja wykonania sprawiają, że produkty są tworzone z zachowaniem najwyższych standardów i wyróżniają się z tłumu.

 


 

(Visited 720 times, 1 visits today)
Tagi:
Podziel się