Osoby z wadami wzroku z pewnością zdają sobie sprawę, jak trudno uprawiać jakikolwiek sport w okularach. Parujące szkła, zsuwające się oprawki i permanentne ryzyko ich uszkodzenia to najczęstsze problemy, z jakimi muszą się zmagać.

Na szczęście nie trzeba rezygnować z biegania, jazdy na rowerze czy innych form aktywności, gdy potrzebujemy w ich czasie korygowania wzroku. Wystarczy zamienić okulary na soczewki kontaktowe.Dlaczego soczewki to dobre rozwiązanie dla sportowców?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport zawodowo, czy amatorsko, powinieneś zapewnić sobie jak największy komfort i bezpieczeństwo. Jeśli cierpisz na krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub inne schorzenia oczu, nie obędzie się bez odpowiedniej korekcji wzroku.

Przewaga dobrze dobranych soczewek nad okularami tkwi przede wszystkim w tym, że nie zaparują się podczas wysiłku i nie ma ryzyka, że odkleją się nawet w trakcie najbardziej intensywnych ćwiczeń.

Ponadto zapewniają szersze pole widzenia, nieograniczone oprawkami. Soczewki kontaktowe dla sportowców muszą być jednak starannie dopasowane do danego przypadku. W tym celu należy udać się do specjalisty – może to być okulista lub optometrysta – który dobierze właściwe rozwiązanie nie tylko ze względu na wadę wzroku czy krzywiznę oka, ale też uprawianą dyscyplinę.

Jakie soczewki kontaktowe dla sportowców?

W asortymencie naszego sklepu znajdziesz wszystkie możliwe rodzaje soczewek. Niestety, wybór częściowo ogranicza dane schorzenie wzroku. Przy poważniejszych wadach konieczne jest używanie szkieł z twardszego tworzywa.

Jeśli jednak nie istnieje taka konieczność, należy postawić na miękkie soczewki. Silikonowo-hydrożelowe produkty są delikatne i bardzo komfortowe, także dlatego, że przepuszczają do oka tlen. Wybierając szkła korekcyjne, warto zwrócić uwagę także na to, ile wynosi czas noszenia.

Soczewki jednodniowe – nazywane także jednorazowymi, bo wyrzuca się je po zdjęciu – w przypadku sportowców wydają się lepszym wyborem niż te wielokrotnego użytku, ponieważ są od nich bardziej higieniczne i nie trzeba się martwić o ich czyszczenie oraz przechowywanie.

Jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe cena jest dość wysoka w porównaniu z dwutygodniowymi lub miesięcznymi w przeliczeniu na dzienny koszt użytkowania. Pamiętajmy jednak, że różnica w cenie przekłada się na komfort.

Czy soczewki nadają się do każdego sportu?

U niektórych osób mogą występować przeciwwskazania do noszenia soczewek natury zdrowotnej. Nie zaleca się ich np. w przypadku stanów zapalnych oka, ciężkiego zespołu suchego oka, cukrzycy czy alergii na któryś ze składników soczewki.

Dlatego tak ważna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą. Nie ma natomiast szczególnych przeciwwskazań związanych z poszczególnymi dyscyplinami sportowymi. Pewien wyjątek stanowią sporty wodne, w których istnieje ryzyko spłynięcia soczewki z oka.

W żadnym wypadku nie należy jej ponownie zakładać, aby nie wprowadzić do oka zanieczyszczeń. Do pływania w soczewkach zaleca się dodatkowe zabezpieczenie oczu za pomocą gogli.

(Visited 23 times, 1 visits today)