Odżywki typu BULK mają na celu przyspieszenie budowy tkanki mięśniowej. Są przeznaczone zwłaszcza dla tych osób, które chcą przytyć. Niniejszy tekst odpowie na pytanie, jak działają i czym się charakteryzują odżywki dla sportowców typu BULK.

Główną charakterystyczną cechą odżywek typu BULK jest to, że ich skład to białko i węglowodany w stosunku 1:1. Wspomagają one przyrost masy mięśniowej. Szczególnie rekomenduje się ją osobom, których problemem jest słaba przemiana materii, ponieważ jedną z funkcji odżywek typu BULK jest stymulowanie tejże. Jej przewagę nad innymi odżywkami węglowodanowo – białkowymi stanowi fakt, że podczas jej stosowania nie odkłada się zbędna tkanka tłuszczowa, jak dzieje się to w przypadku kuracji „mass – gainerami”. Odżywki BULK są odpowiedzialne za utrzymywanie stabilnego poziomu insuliny we krwi. Stymuluje to wnikanie składników energetycznych do komórek mięśniowych organizmu. Wynika więc z tego, że odżywki można polecić nie tylko sportowcom, ale każdemu, zwłaszcza tym, którzy jedzą mało wartościowe posiłki, jedzą zbyt mało w stosunku do swoich potrzeb żywieniowych, robią to nieregularnie a ponadto uprawiają sporty, szczególnie te siłowe oraz wytrzymałościowe.Zażywanie odżywek węglowodanowo – białkowych pomaga uzupełniać niedobory składników odżywczych oraz kalorii w diecie, a także stanowi pełnowartościowy zamiennik posiłku, gdy z jakichś powodów nie możemy nic zjeść.. Suplementacja odpowiednio dobranymi odżywkami pozytywnie oddziałuje na efekty ćwiczeń, sprzyja wzrostowi masy przy jednoczesnym spalaniu zbędnych kilogramów. Można postawić sobie pytanie, które odżywki białkowe są najlepsze, ale nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Białka różnią się od siebie pochodzeniem, zawartością aminokwasów, a także wchłanialnością, a co za tym idzie nie działają tak samo i należy dobierać je indywidualnie w zależności od planu treningowego. Oprócz suplementów źródłem białek może być żywność – np. jaja i mleko (białka roślinne, np. serwatkowe) czy mięso (białko zwierzęce).

Podsumowując, każdy organizm, szczególnie organizm sportowca potrzebuje białka. Ważne jest, by stosować odpowiednie białko w odpowiednich dla naszego organizmu ilościach. Najlepiej odżywki BULK stosować wraz z wysokobiałkową dietą, pełną minerałów i zdrowych tłuszczy. Dawkę odżywki powinien doradzić trener, który pomoże również obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie na węglowodany, białko i tłuszcze, dzięki czemu będziemy przybierali w tkankę mięśniową, a nie w tłuszczową.

(Visited 241 times, 1 visits today)