Buty skórzane czasem wymagają dodatkowych wkładek. Z różnych powodów. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wkładek, z których każdy ma inne właściwości, a tym samym inne przeznaczenie.

Kiedy potrzebna wkładka

Buty, nawet te drogie i wyjątkowo ładne, bywają niewygodne, a kiedy uwierają mogą dodatkowo deformować nasze stopy. Nie każdy o tym wie, ale wina często nie leży po stronie samych butów, a po stronie wkładek znajdujących się w ich wnętrzu.



-Zamiast wyrzucać niewygodne buty do kosza na śmieci lub męczyć własne stopy i używać ich pomimo niskiego komfortu noszenia, lepiej po prostu zainwestować w dobre wkładki, dopasowane do naszych potrzeb. Producenci obuwia proponują mnóstwo rodzajów wkładek, które pomogą w rozwiązaniu wielu problemów, w tym płaskostopia, uczuciu chłodu i nadmiernej potliwości – przekonuje reprezentant sklepu internetowego STEEL.

Rodzaje wkładek do butów

Istnieje wiele typów wkładek, a każdy z dostępnych na rynku ma inne przeznaczenie. Wśród nich można znaleźć wkładki:

  • Ocieplające – używane najczęściej do obuwia zimowego, kiedy na zewnątrz panują wyjątkowo niskie temperatury. Można stosować je także w przypadku kłopotów z krążeniem, których efektem jest uczucie przemarzniętych stóp. Przy kupowaniu tego rodzaju wkładek należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Ciepło zapewnią te stworzone z polaru, czystej wełny, węgla aktywnego lub amortyzującej pianki lateksowej (dodatkowo zapewniają stabilność butów). Dobrze wiedzieć, że wkładka ocieplająca powinna podnosić higienę i minimalizować zmęczenie bez odparzania stóp. Poza tradycyjnymi, można również znaleźć ocieplające wkładki do butów za kostkę, które wyglądem przypominają skarpety.
  • Chłodzące – przydatne latem oraz w przypadku problemów z nadmierną potliwością, wykonywane są ze skóry naturalnej i ich zadaniem jest chłodzenie stóp i zapobieganie odparzeniom. Tego typu wkładki powinny chłonąć wilgoć, dlatego na rynku znaleźć można nawet takie wkładki, które zawierają leśny mech (zapewnia przewiewność, jest przyjemny dla skóry i chłodzi).
  • Dla sportowców – tego rodzaju wkładki mają na celu utrzymywanie stopy w wygodniejszej pozycji, zapobieganie poceniu się oraz uniemożliwienie destabilizacji. Odciążają stopy, więzadła i stawy. Co więcej, są profilowane i perforowane w ten sposób, by zapewnić optymalną cyrkulację powietrza oraz podniesienie komfortu ich noszenia.
  • Ortopedyczne – konieczne do leczenia płaskostopia. Dzięki odpowiedniej perforacji sprawiają, że nacisk stopy rozkłada się korzystniej, dzięki czemu można uniknąć niewydolności więzadłowo-mięśniowej. Do tego typu wkładek zaliczają się również te dla osób z wysokim podbiciem, które zapewniają lepszą amortyzację podczas chodzenia.

Jako, że w sklepach znaleźć można szeroką gamę wkładek do butów skórzanych, to podczas ich wybierania warto kierować się rodzajem materiału z jakiego zostały wykonane. Najlepiej wybierać wkładki z tworzyw naturalnych, które są zdecydowanie lepsze dla naszych stóp.

(Visited 305 times, 1 visits today)