Wszyscy uwielbiamy zwierzęta – przede wszystkim szaleją za nimi dzieci! Każdy maluch pragnie mieć własnego pupila, a jeśli nawet czasem nie jest to możliwe, dąży do kontaktu ze zwierzętami w inny sposób, na przykład u rodziny czy przyjaciół. Zwierzęta mają na nas dobry wpływ – przede wszystkim jeśli chodzi o warstwę psychologiczną, ale nie tylko. Dlatego przy ich pomocy można prowadzić skuteczne terapie, pomagające na przykład niepełnosprawnym. Jedna z form takiej pomocy nosi nazwę „hipoterapia”.

Hipoterapia – wyjaśnienie terminu

Hipoterapia – mimo że wielu osobom z uwagi na początek nazwy zapewne kojarzy się z zupełnie innym zwierzęciem – jest formą terapii, którą prowadzi się przy pomocy koni. To rehabilitacja psycho-ruchowa, jako że konie wpływają pozytywnie zarówno na duszę pacjenta, uspokajając go, jak i pozwalają prowadzić zajęcia fizyczne, ruchowe, na przykład związane z korygowaniem niewłaściwej postawy ciała poprzez jazdę konną.



Hipoterapia – wiadomości historyczne

Choć wielu osobom wyda się to niezwykłe, pierwsze wzmianki o pozytywnym wpływie koni na stan tak umysłowy, jak i fizyczny człowieka pochodzą z czasów starożytnych! Przez wiele wieków nie wykorzystywaliśmy jednak pełni potencjału, jaka drzemie w kontaktach ludzi z tymi zwierzętami. Na szczęście w latach 50’ i 60’ prowadzone były liczne badania w tym temacie i wtedy też uznano, iż hipoterapia to świetna metoda leczenia. Po dziś dzień wykorzystuje ją skutecznie nowoczesna medycyna!

Jak wygląda hipoterapia?

Sam kontakt ze zwierzęciem działa na człowieka kojąco. Pozwala mu się odprężyć, wyciszyć. Jazda zaś sprawia przyjemność, a jednocześnie pozwala popracować nad sylwetką, korygować postawy ciała, niwelować napięcie mięśniowe, stymulować i normalizować czucie powierzchniowe, jak też nauczyć poczucia rytmu, co jest szczególnie ważne u dzieci i młodzieży, które posiadają niewłaściwy wzorzec chodu. Warto też wiedzieć, że hipoterapia prowadzona jest tak w przypadku dzieci, jak i dorosłych – zarówno u osób niepełnosprawnych ruchowo, jak i sensorycznie oraz umysłowo. Kontakt ze zwierzęciem, opieka nad nim zaspokaja też potrzeby wewnętrzne człowieka – pozwala poczuć większą pewność siebie, wrócić do równowagi, niwelować problemy emocjonalne i rozwijać prawidłowe kontakty społeczne.

Gdzie się zgłosić na hipoterapię?

Istnieje wiele ośrodków – tak w Polsce, jak i za granicą – które świadczą podobne usługi. Tak naprawdę zwykle wszystkie stadniny posiadają odpowiedni personel, by przeprowadzać hipoterapię z dziećmi oraz dorosłymi. Jeśli ktoś szuka namiarów, warto zgłosić się na przykład do gospodarstwa agroturystycznego Balczewo. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym, wyjeżdżając na przykład na krótkie wakacje i jednocześnie korzystając z zalet hipoterapii.

Niezapomniane przeżycia – ferie w siodle z Balczewo

(Visited 236 times, 1 visits today)