Wędkarstwo gruntowe to technika łowienia z brzegu. Najważniejsze w tym przypadku jest właściwe wybranie miejsca do wędkowania. W wielu krajach są miejsca, w których trudno będzie zobaczyć jakiekolwiek ryby, ale są też takie, z których roztaczają się wspaniałe widoki i które obiecują doskonałe wyniki połowu.
Jeziora, stawy i rzeki można łowić metodą gruntową z dużym powodzeniem: podczas długich sesji wędkarskich mamy czas na relaks i podziwianie piękna przyrody. Wędkarstwo gruntowe to także łowienie różnych okazów ryb naraz.
Wędkarstwo gruntowe jest jedną z najpopularniejszych metod połowu ryb. Można ją stosować niemal wszędzie i nie wymaga ona dużej siły, wytrzymałości ani specjalnego sprzętu. W wędkarstwie gruntowym łowi się ryby przy użyciu wędziska, kołowrotka, na którego szpulę jest nawinięta żyłka, ciężarka i haczyka z przyponem.
W porównaniu z innymi rodzajami połowów, wędkarstwo gruntowe jest dość statyczne, więc sukces zależy od wyboru odpowiedniego miejsca na brzegu. Do tej techniki potrzebne są jedynie wędki z żyłkami, ciężarki i haczyki lub ewentualnie koszyczki zanętowe.
Wędkarstwo gruntowe daje możliwość złowienia wielu gatunków ryb: głównie leszcza, karpia (są bardzo duże), lina i karasia, a także płoci i jazia. To zajęcie pozwala również cieszyć się przyrodą i odpoczywać, obserwując otaczające nas stworzenia.
Wędkowanie gruntowe – o co chodzi w łowieniu ryb na grunt?
Wędkarstwo gruntowe to forma wędkarstwa polegająca na zarzuceniu żyłki nad lub wokół jakiegoś przedmiotu lub konstrukcji do wody lub na brzeg rzeki i pozostawieniu jej tam do momentu, aż ryba weźmie przynętę.
Podstawą skuteczności w tej technice jest przede wszystkim wykorzystywanie różnego rodzaju zanęt, które umieszcza się w specjalnie skonstruowanym koszyczku. Dzięki tej metodzie można łowić różne gatunki ryb, w zależności od miejsca połowu i rodzaju wybranej przynęty.
Wędkarstwo gruntowe można uprawiać w każdym miejscu, w którym jest dostęp do słodkiej wody: od górskich rzek z czystą wodą po meandrujące stawy i jeziora, a szczególnie w wodach stojących. Mimo że jest to statyczna technika wędkarska, to potrafi ona dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
Wędka jest najważniejszym elementem sprzętu do połowu metodą gruntową. W przypadku połowów gruntowych jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest praca wędziska.
Zazwyczaj do tego rodzaju połowów lepsze są modele bardziej uniwersalne i elastyczne. Nowe wędzisko do wędkarstwa gruntowego to świetny sposób na podniesienie jakości swoich doświadczeń na jeziorach, rzekach i strumieniach.
Wędkowanie gruntowe – jaki sprzęt się przyda?
Wędka to jedna z najważniejszych rzeczy, które musi mieć każdy wędkarz. Można jej używać zarówno do łowienia gruntowego, jak i do połowu niektórych gatunków ryb, które zazwyczaj łowi się w wodzie.
Pierwszym krokiem jest znalezienie zaufanego producenta i zakupienie od niego nowej wędki. Oczywiście, jakość produktu będzie kluczowa, ale również jego wydajność.
Dlatego, jeśli wiemy, że będziemy regularnie łowić na grunt, powinieneś wybrać model uniwersalny, elastyczny lub bardziej specjalistyczny. Dobra wędka jest niezbędna przy połowach gruntowych.
Niezależnie od tego, czy łowimy w jeziorach, rzekach czy strumieniach, odpowiednia wędka zrobi różnicę. Niektóre modele zostały zaprojektowane specjalnie do połowów gruntowych, a nawet nocnych, dzięki czemu mają dodatkowe zalety, których nie można uzyskać przy użyciu innych rodzajów wędek.
Wędki są dostępne w różnych rozmiarach, co sprawia, że wybór jednej z nich może być naprawdę trudny. Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, warto mieć koszyki na przynęty lub kulki proteinowe, które również się przydadzą.
Wędka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, które można zabrać ze sobą na ryby. Niezależnie od tego, czy wybierzemy uniwersalny model, czy specjalistyczny produkt przeznaczony do połowu konkretnych gatunków ryb, upewnijmy się, że został on wyprodukowany przez renomowanego producenta i posiada dobrą gwarancję.
Dobrym pomysłem jest również zakup dodatkowego kołowrotka, a także różnych rozmiarów żyłek i szpul w razie potrzeby. Powinny to być rzeczy wysokiej jakości i trwałe, dzięki czemu wyprawa wędkarska będzie bardziej udana. Podczas łowienia w rzekach lub strumieniach warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać, dlatego posiadanie przynęt o różnej gramaturze jest niezbędne.
Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/