Zawsze interesowały mnie trudne historie, gdzie kobiety zakochują się w osadzonych za morderstwa, gwałty.

Czym kierują się takie kobiety ?

Co ich fascynuje w tych konkretnych mężczyznach?

Nie potrafię zrozumieć tego do dziś.

Niedawno cała Polska żyła historią Trynkiewicza, który zamordował czterech chłopców i miał opuścić więzienie po zakończeniu kary. Wszyscy zadawali sobie pytanie, jak można kogoś takiego wypuścić na wolność ?ksiażkaSiedząc rano przy kawie usłyszałam w programie “Pytanie na śniadanie ” wywiad z Justyną Kopińską która napisała książkę “Polska Odwraca Oczy”. Dziennikarka śledcza opisuje w niej historie, które, intrygują, drażnią, ale też odkrywają prawdę o relacjach ludzi na miłość do mordercy. Żona Trynkiewicza ( tak poznała i poślubiła go podczas odsiadywania wyroku ) mówi, że Ci chłopcy sami zasłużyli sobie na śmierć.

Czytając tą książkę uświadamiamy sobie z wielu absurdów, zawiści i wszelkiego rodzaju niedoskonałości różnych systemów, które nas otaczają. Organy władzy i sprawiedliwości, które z różnych powodów niestety nie bronią naszej wolności czy sprawiedliwości. Powracający problem braku zwykłej wrażliwości i empatii. Książka odsłania bezsilność ludzi, którzy w konfrontacji z systemem nie potrafią wygrać walki o swoją godność.

Justyna Kopińska w książce mówi za tych, którzy nie znajdują już siły i słów by iść naprzód i stawić czoła całemu systemowi. Opowiada o paraliżującym strachu ludzi, którzy stają się numerami ewidencyjnymi albo problemem do zatuszowania. 

Książka poruszyła mnie do głębi i skłoniła do wielu refleksji. 

justynaZawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska.

-Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy dotykającej bezbronnych ludzi.

Dziś robię to przez dziennikarstwo.

 

.

(Visited 410 times, 1 visits today)