Mimo że zima w niektórych regionach może jeszcze dawać się we znaki, powoli warto myśleć o przygotowaniu samochodu do kolejnego, cieplejszego sezonu. Wbrew pozorom, jest to tak samo istotne jak właściwe zadbanie o niego zimą. Warto jednak pamiętać, że gruntowny przegląd samochodu o tej porze roku to podstawa, może nas bowiem uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Zobaczmy zatem, na co szczególnie należy zwrócić uwagę.

Mycie auta

Od tego tak naprawdę należy zacząć. Zmycie brudu z karoserii oraz precyzyjne oczyszczenie blach, a także ich konserwacja to pierwszy etap w naszych przygotowaniach. Przez całą zimę nagromadziło się na poszczególnych elementach mnóstwo błota, soli drogowej oraz wszelkiego rodzaju środków chemicznych, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne. Warto przeprowadzić tzw. auto detailing, czyli oczyszczenie oraz zabezpieczanie lakieru. Jeżeli mamy czas i ochotę, możemy to zrobić sami, wykorzystując do tego specjalną glinkę oraz wosk.Wymiana opon

Opony należy wymieniać w momencie, kiedy temperatura na termometrach przez dłuższy czas będzie sięgała minimum 7 stopni Celsjusza. To nie tylko kwestia formalności, zimowe opony nie są bowiem przystosowane do wiosennych warunków. Może zdarzyć się tak, że opona na drodze zacznie nam po prostu „pływać”. Aby ustrzec się przed takimi sytuacjami, warto wymieć opony w profesjonalnym, a nie przypadkowo wybranym serwisie. Przeglądając zawartość internetu możemy trafić np. na stronę wulkanizacjalegnica.pl, gdzie okaże się, że mamy możliwość nie tylko wymienienia naszych opon, ale także ich naprawy.

Kontrola zawieszenia i hamulców

Należy, przede wszystkim, sprawdzić działanie zawieszenia i układu kierowniczego. Warto pamiętać, że samo zawieszenie może wielokrotnie podczas zimy być narażone na przypadkowe uderzenia brył lodu, itd. Warto również sprawdzić, jak działają bębny hamulcowe oraz tarcze: sól drogowa oraz niskie temperatury mogły niekorzystnie wpłynąć także i na te elementy pojazdu. Układ hamulcowy oraz stan zawieszenia i amortyzatorów najlepiej skontrolować w profesjonalnym serwisie.

Wymiana płynów

Na początku wiosny nie obejdzie się także bez zajrzenia pod maskę, zwłaszcza jeśli korzystamy z płynów sezonowych, a nie całorocznych. Należy sprawdzić więc stan płynów, takich jak: płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej w układzie wspomagania, olej silnikowy. Jeżeli zauważymy znacznie ubytki, może okazać się, że jeden z układów jest nieszczelny. Warto zwrócić uwagę szczególnie na olej silnikowy, ponieważ zimą traci on swoje właściwości smarne.

Serwis opon w Legnicy? Wulkanizacjalegnica.pl – zaufaj sprawdzonym specjalistom.

(Visited 119 times, 1 visits today)