Przejdź do treści

Aukcje sztuki – czy warto brać w nich udział?

Okazuje się, że wbrew pozorom aukcje sztuki np. aukcje malarstwa są otwarte i dostępne dla wszystkich. Przed wzięciem w nich udział trzeba jednak poznać kilka podstawowych zasad.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet duże aukcje organizowane przez największe na świecie domy aukcyjne są wydarzeniami otwartymi nie tylko dla osób kupujących, ale i dla postronnych obserwatorów. Główna zadana do powszechny dostęp do aukcji i jawność wyników licytowania.



W Polsce wystarczy zarejestrować się okazując tylko dokument potwierdzający tożsamość oraz zaakceptować regulamin danego domu aukcyjnego. Obecnie w zasadzie już żaden dom aukcyjny nie pobiera już wadium pod zastaw ewentualnych zakupów.Jak często organizowane są aukcje i czego dotyczą? Największe domy aukcyjne w kraju organizują ich nawet 40 w ciągu roku. Wcale nie trzeba na nich wydawać majątku. Prace młodych twórców, którzy dopiero zaczynają swoją pracę to koszt jedynie kilkuset złotych.

Jednak już za kilka tysięcy można zakupić grafiki, rysunki czy obrazy znanych twórców. Chociaż oczywiście bardziej widowiskowe licytacje dotyczą twórców z tzw. wyższej półki. Przed przystąpieniem do aukcji warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami. Cena wywoławcza to cena, od której rozpoczyna się licytacja przedmiotu. Estymacja to podawana w formie widełek wartość rynkowa przedmiotu określona przed dom aukcyjny. Cena gwarancyjna to cena między ceną wywoławczą a dolną granicą estymacji.

W momencie kiedy nie zostanie osiągnięta w wyniku licytacji to zawierana jest transakcja warunkowa. Transakcja warunkowa zostaje sfinalizowana wówczas gdy w wyniku negocjacji z właścicielem przedmiotu jego cena zostanie obniżona bądź kupujący podniesie swą ofertę. Opłata aukcyjna (młotkowe) to prowizja dla domu aukcyjnego. W Polsce jest to najczęściej 15-18%, które zostaje odliczone od kwoty wylicytowanej. W aukcjach udział można wziąć osobiście lub składając tzw. zlecenie licytacji przez telefon.

Wtedy w czasie trwania aukcji pracownik danego domu aukcyjnego wykonuje przy danej pozycji telefon do osoby zainteresowanej i za jej pośrednictwem bierze udział w licytacji. Można również pokusić się o zlecenie stałe. Wówczas zlecający wskazuje limit, do którego można licytować w jego imieniu.

Coraz większą jednak popularność zyskują licytację poprzez internet. Dzięki tej formie licytowania można brać udział w licytacji w czasie rzeczywistym i licytować równolegle z osobami siedzącymi na sali. Zaletą tej formy licytacji jest niewątpliwie wygoda i spora oszczędność czasu.

Nie trzeba tracić czasu na dojechanie na aukcję co często oznacza także podróż do innego miasta. Dzięki aukcji online można licytować wybrane pozycje z domu sprzed komputera lub nawet za pomocą telefonu.Najlepiej przygodę z aukcjami sztuki zacząć od renomowanych domów aukcyjnych czy galerii. Wówczas można mieć gwarancję co do autentyczności sprzedawanych przedmiotów. Są one również certyfikowane, a niekiedy posiadają też stosowne ekspertyzy ze strony specjalistów.

Ponadto wizyta w takim miejscu zawsze wiąże się z poszerzeniem wiedzy na temat dzieł sztuki. Porozmawiać można bowiem ze specjalistami w tym zakresie i poznać tajniki tej profesji. Aukcje dzieł sztuki są doskonałym sposobem na inwestowanie swojego kapitału. W końcu jest to jedna z najpewniejszych i najbardziej stałych form lokowania kapitału. Ceny dzieł sztuki raczej nie spadają drastycznie i nie podlegają ogromnym wahaniom cen. Dlatego aukcje dzieł sztuki cieszą się coraz większą popularnością.

(Visited 201 times, 1 visits today)
Podziel się