Zdarza się niestety tak, że zakupione auto ma cofnięty licznik. Na początku wszystko wydawało się w porządku, a później takie odkrycie sprawiło, że jesteśmy gorzko rozczarowani. Co wtedy robić, gdzie się udać?Jak sprawdzić, czy zostaliśmy oszukani?

Niestety w nowych autach z elektronicznymi drogomierzami bardzo trudno jest zdobyć taką informację na podstawie oględzin przy zakupie auta. Tego typu liczniki można przestawiać i nikt nie zorientuje się, że własne tak się stało.

W starych licznikach mechanicznych po jakiejkolwiek ingerencji w dane drogomierza wypadały zapadki, czyli łatwo można było zauważyć próbę oszustwa. Teraz tego typu przypadki zdiagnozuje jedynie serwisant podczas zaprowadzenia auta na przegląd do mechanika.

Zmianę w liczniku można łatwo sprawdzić, zaglądając do niektórych podzespołów pod maską. Często przebieg kilometrów zapisuje się w modułach świateł czy sterownikach silnika lub skrzyni biegów. Czasami też można sprawdzić stan pojazdu na podstawie poprzednich wizyt samochodu w warsztatach diagnostycznych.

Jak się zabezpieczyć przed oszustwem?

Niestety polskie prawo traktuje po macoszemu tego typu precedensy. Tak czy inaczej, warto szukać pomocy u dobrego prawnika, który pomoże w dochodzeniu roszczeń związanych ze zwrotem gotówki i odstąpienia od umowy. Taką sprawą zajmie się każdy radca prawny. Łódź jest miastem, którym tego typu sprawy są załatwiane często w oparciu o wykwalifikowanych prawników.

Warto zadbać o konkretne zapisy w umowie kupna-sprzedaży. Powinno znaleźć się w niej między innymi oświadczenie o odpowiedzialności sprzedającego nie mniej niż do roku. W przypadku wykrycia zmienionego stanu licznika konsument może powołać się na sytuację wprowadzenia go w błąd podczas transakcji.

Wtedy też umowa zostaje uznana za nieważną. Taką dokumentację może złożyć jedynie osoba fizyczna, której sprawa nie jest związana z prowadzeniem działalności zawodowej bądź gospodarczej.

Sporo informacji na ten temat można znaleźć na stronach kancelarii prawnych. Po wpisaniu hasła w Google „radca prawny Łódź” ze stosownym dopiskiem, np. przekręcenie licznika, znajdzie się sporo celnych tekstów, które naprowadzą na znalezienie najlepszego rozwiązania sprawy.

(Visited 217 times, 1 visits today)