Dziewczyna w okresie dojrzewania nie powinna chodzić na wizyty do ginekologa dla kobiet dojrzałych. Lepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty od ginekologii rozwojowej . Specjalista w tej dziedzinie zna problemy młodych pacjentek i ma do nich odpowiednie podejście.

Dziewczyna w okresie dojrzewania nie powinna chodzić na wizyty do ginekologa dla kobiet dojrzałych. Lepszym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty od ginekologii rozwojowej . Specjalista w tej dziedzinie zna problemy młodych pacjentek i ma do nich odpowiednie podejście.Ginekologia rozwojowa zajmuje się kobietami do ukończenia 18. roku życia. Wiąże się z nią oczywiście bezpośrednio ginekologia oraz położnictwo. Podstawowym zadaniem tego działu jest przede wszystkim profilaktyka. W oparciu o wyniki badań z zakresu mikrobiologii, genetyki, psychologii czy endokrynologii ginekolog ustala plan leczenia. Celem ginekologii rozwojowej jest zapobieganie ciążom u nieletnich, infekcjom narządów rodnych, niepłodności, a także nowotworom narządów intymnych.

Podczas wizyty lekarz ginekolog powinien się starać stworzyć miłą atmosferę. W ten sposób pacjentka może się odprężyć i poczuć komfortowo. W czasie pierwszej wizyty zwykle pojawiają się pytania o cykl miesiączkowy – kiedy miała miejsce pierwsza miesiączka i jaki ma charakter. Ginekolog może również spytać o stosowaną antykoncepcję, stosunki seksualne oraz o przebyte zabiegi ginekologiczne. Wszystkie te kwestie dla młodej dziewczyny bywają stresujące.

Pierwszy etap wizyty to wywiad medyczny. Dopiero później pacjentka przechodzi do pokoju z fotelem ginekologicznym, gdzie odbywa się badanie. To także etap, podczas którego ginekolog podejmuje decyzje odnośnie sposobu badania – przez pochwę czy przez odbyt oraz o wielkości wziernika potrzebnego do jego wykonania. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku dziewic oraz kobiet w podeszłym wieku, kiedy przedsionek pochwy jest bardzo wąski. Niekiedy jednocześnie odbywa się badanie przez odbyt i pochwę. Jakikolwiek dyskomfort czy ból pacjentka powinna zgłosić niezwłocznie swojemu lekarzowi.

Wizyta u ginekologa kończy się podaniem szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia pacjentki, diagnozy oraz zalecanych ewentualnych badań np. wymazu mikrobiologicznego z pochwy czy cytologii.

(Visited 1 888 times, 1 visits today)