Śmierć bliskiej osoby jest zawsze szokiem i trudno się na nią przygotować.

Właśnie dlatego wiele osób boryka się z nadmiarem obowiązków po śmierci małżonka, rodzica czy dziecka. Warto w tym momencie skorzystać z praktycznych porad i wskazówek w formie terminarza, które pomogą nam szybko uporać się ze wszystkimi sprawami. Taka pomoc odejmie nam zmartwień i pozwoli w ciszy i spokoju przeżyć te trudne chwile.

Sprawy formalne

Jeśli zgon nie miał miejsca w szpitalu, należy powiadomić lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia. Osoba ta wydam nam kartę zgonu. Z nią udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, który w ciągu 3 dni wystawi akt zgonu.Pogrzeb

Właściwie większość spraw związanych z pochówkiem bliskiej osoby załatwimy w jednym miejscu. Zakład pogrzebowy posiada zwykle procedurę, w której uwzględnione są wszystkie kwestie, które musimy ustalić jak np. kościół, cmentarz, rodzaj nagrobka i wiele innych. Dom pogrzebowy zorganizuje również kondukt żałobny, ubrania dla zmarłego, przygotowanie do ceremonii, kupno wieńców, wydrukowanie i rozwieszenie klepsydr i inne. To na co się zdecydujemy zależy od naszej woli i zasobności portfela. Usługi pogrzebowe nie obejmują jednak zwykle kontaktu z księdzem, z którym należy ustalić termin mszy oraz wybór miejsca na cmentarzu.

Musimy także podjąć ważną decyzję odnoszącą się do wyboru pomiędzy trumną a urną. Kremacja zwłok staje się w naszym kraju coraz bardziej powszechna i dzieje się to z wiele powodów. Wiele osób uważa, że jest to bardziej godny sposób pożegnania bliskiej osoby. Co więcej, mamy także możliwość stworzyć grób rodzinny w jednym miejscu.

Przy podejmowaniu tych wszystkich trudnych decyzji, musimy jednak postarać się zachować zimną głowę, ponieważ dla wielu naiwność osób pogrążonych w żałobie i smutku stanowi łatwe źródło dochodu. Starają się oni wykorzystać nieuwagę i też nieznajomość tematu rodziny zmarłego proponując różne usługi. Warto zatem wybrać rzetelny zakład pogrzebowy, który posiada dobrą opinię. Ponadto, dobrze jest spisać wolę bliskiej nam osoby przed śmiercią i dowiedzieć się jak chciałaby być pochowana. Dzięki temu uda nam się uniknąć wielu problemów i wątpliwości co do wyboru nagrobka, stroju, miejsca na cmentarzu czy kościoła. Dzięki temu będziemy mieli poczucie dobrze wykonanego ostatniego obowiązku względem naszej ukochanej osoby.

(Visited 136 times, 1 visits today)