Wąż strażacki to nieodzowny atrybut wozów do gaszenia pożarów oraz jeden z podstawowych elementów ochrony przeciwpożarowej wykorzystywanej w budynkach. Między innymi dlatego pełni on tak wiele funkcji i można spotkać się z jego kilkoma wariantami. Poniżej wyjaśniamy, z jakich węży korzystają strażacy podczas pracy oraz czym różnią się one między sobą.



Jakie węże strażackie są wykorzystywane do gaszenia pożarów?

Dzięki wężom strażackim można szybko ugasić nawet duży pożar, uratować budynek i ludzkie życie. Praca strażaków przynosi pożądane efekty, gdyż mają oni do dyspozycji profesjonalne narzędzia do dystrybucji środka gaszącego.

Węże używane do walki z ogniem dzieli się na dwa rodzaje:

  • ssawne – ich zadaniem jest zasysanie wody z otwartego zbiornika. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu motopomp. Muszą być specjalnie wykonane, aby ich kształt nie uległ spłaszczeniu podczas zasysania wody. W tym celu oplata się je drutem. Średnica tych węży wynosi 75, 110 lub 150 milimetrów. Występują zwykle w dwóch wariantach długości – 1,6 i 2,4 metra;
  • tłoczne – są zdecydowanie dłuższe niż modele ssawne – mają od 15 do 20 m. Natomiast ich średnica jest zwykle mniejsza i wynosi od 25 do maksymalnie 110 mm. Zgodnie ze swoją nazwą tłoczą środek gaśniczy, dzięki czemu może on zostać przetransportowany od motopompy do prądownicy.

Aby sprawnie korzystać z węży strażackich, niezbędne są odpowiednie akcesoria. Należą do nich między innymi noszaki do węży, mostki przejazdowe oraz zwijadła. Tego typu osprzęt można znaleźć w asortymencie sklepu SPRZĘT-POŻ.

Zastosowanie i wykorzystanie węży strażackich

Węże do gaszenia pożarów różnią się od siebie zastosowaniem. Zadaniem modeli ssawnych jest zasysanie wody ze zbiorników ze środkiem gaśniczych. Natomiast wąż tłoczny o małej średnicy okaże się niezbędny do walki z niewielkim ogniem, który trzeba szybko opanować. Jego większy odpowiednik może służyć do tworzenia linii gaśniczych.

Akcesoria do walki z ogniem mogą przydać się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego ważne jest, aby węże zawsze były w doskonałym stanie technicznym. Muszą być regularnie (przynajmniej raz na kwartał) wietrzone. Oprócz tego należy zadbać, aby zawsze były suche. Istotne jest poddawanie ich wymagającym próbom wytrzymałościowym i ciśnieniowym.

Sprawność węży strażackich niezależnie od ich rodzaju, to pierwszy krok do przeprowadzenia skutecznej akcji ratunkowej. Mimo że są niezwykle wytrzymałe, maksymalnie odporne na ścieranie i czynniki atmosferyczne, należy skrupulatnie kontrolować ich stan.

(Visited 295 times, 1 visits today)