Przegląd rejestracyjny samochodu, zwany również przeglądem technicznym, jest obowiązkiem, z którym regularnie muszą się zmierzyć wszyscy kierowcy. Odpowiednia kontrola pojazdu w stacji diagnostycznej może z łatwością wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Czasem są to drobne usterki, których naprawa jest konieczna, aby móc poruszać się po drogach przepisowo. Podczas przeglądu można wykryć także poważniejsze awarie, które należy naprawić jak najszybciej ze względów na zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz szczegółowej kontroli wszystkich elementów pojazdu, sprawdzane są również dokumenty od samochodu. Jak wygląda przegląd auta?Etapy przeglądu rejestracyjnego

Przeprowadzenie przeglądu rejestracyjnego pojazdu rozpoczyna się zwykle od sprawdzenia dokumentów. Zgodność dokumentów jest porównywana z numerem VIN. Kontroli podlegają również dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak np. hak czy instalacja LPG. Następnie sprawdzony zostaje stan techniczny podzespołów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkowania pojazdu.

Podczas przeglądu, samochód jest badany przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. Mniej ważny jest zakres ogólnej sprawności pojazdu. Stan techniczny samochodu powinien także pozwalać na przestrzeganie wszelkich norm ochrony środowiska, jak np. prawidłowa emisja spalin.

Gdzie przeprowadzić przegląd auta?

Przegląd rejestracyjny samochodu powinien być przeprowadzony dokładnie i rzetelnie, a także być gwarancją sprawności technicznej auta.

Jak mówi specjalista z firmy będącej dealerem nowych i używanych samochodów Auto Centrum Golemo“Przegląd auta najlepiej jest przeprowadzić w sprawdzonej stacji kontroli pojazdów.

Odpowiednia stacja powinna posiadać nie tylko specjalistyczny sprzęt, ale również dobrze wyszkolonych i doświadczonych fachowców. Stacje dzielą się na podstawowe i okręgowe. Na podstawowych sprawdza się pojazdy z dopuszczalną masą całkowitą do 3,5 tony. Pozostałe pojazdy sprawdza się na stacjach okręgowych”.

Jak często należy przeprowadzać przegląd?

Przegląd rejestracyjny pojazdu powinien być przeprowadzany regularnie. Jeżeli często podróżujemy samochodem, przynajmniej raz w roku powinniśmy udać się na przegląd, aby sprawdzić dokładnie sprawność najważniejszych elementów eksploatacyjnych pojazdu. 

Tylko regularne badania techniczne pojazdu dadzą nam pewność, iż auto jest w pełni sprawne i można bezpiecznie poruszać się w nim po drogach. Wyjątek stanowią nowe auta, które pierwsze badanie mogą przejść dopiero po trzech latach.

Przegląd rejestracyjny auta polega na dokładnym zbadaniu sprawności technicznej, poprzez sprawdzenie poszczególnych elementów samochodu. Do przeglądu zalicza się również sprawdzenie dokumentów i zestawienie ich ze stanem faktycznym pojazdu.

(Visited 142 times, 1 visits today)