Relokacja maszyn, jak również całych linii produkcyjnych jest rozwiązaniem, z którego korzysta coraz większa liczba przedsiębiorstw w kraju. Transport ciężkiego sprzętu wymaga jednak nie tylko odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, ale także umiejętności logistycznych.

Na czym dokładnie polega ten proces? Sprawdź, jakie urządzenia są potrzebne, aby w bezpieczny sposób przetransportować sprzęt.



Czym dokładnie jest relokacja?

Relokacja polega na przeniesieniu maszyn lub linii produkcyjnych np. pomiędzy oddziałami danej firmy. Często transport dotyczy wyłącznie poszczególnych linii produkcyjnych lub konkretnych urządzeń.

W niektórych sytuacjach firma decyduje się całkowitą zmianę swojej siedziby i zakładu produkcyjnego. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest relokacja całego przedsiębiorstwa. Profesjonalne firmy zajmujące się relokacją oferują swoim klientom pełne wsparcie na etapie przygotowań, w trakcie procesu oraz już po dostarczeniu urządzeń do wybranego miejsca.

Profesjonalna relokacja maszyn powinna obejmować:

  • załadunek,
  • transport,
  • rozładunek,
  • instalację urządzeń i wybranych linii produkcyjnych.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do relokacji?

Firma wykonująca relokację na zlecenie powinna dysponować specjalistycznymi urządzeniami oraz pojazdami.

– “Kluczową rolę odgrywa masa ładunku, jaki ma zostać przetransportowany – niezależnie czy odbywa się to pomiędzy magazynami w obrębie jednego zakładu, czy na większych odległościach. W przypadku maszyn o dużych rozmiarach, czy całych linii produkcyjnych często dochodzi do transportu ponadgabarytowego, który dodatkowo musi spełnić szereg wymagań, zanim wyruszy w trasę. Jedną z kluczowych kwestii w tym zakresie jest również sam proces logistyczny” – zauważa specjalista z firmy INTER-TECH.

Relokacja maszyn wykorzystuje specjalistyczne podnośniki, dzięki którym możliwe jest podnoszenie ciężkich elementów. Urządzenia te w zależności od modelu wykorzystują system zębatkowy lub śrubowy.

Najczęściej jest to sprzęt hydrauliczny, jednak dostępne są również wersje pneumatyczne. Drugim istotnym elementem niezbędnym przy relokacji maszyn są wózki widłowe, które wyróżniają się dużym udźwigiem. W tym zakresie wyróżnia się urządzenia elektryczne, spalinowe i gazowe.

Wymieniony sprzęt umożliwia wygodne przenoszenie ciężkich elementów na krótkim dystansie. Do relokacji maszyn produkcyjnych na większych odległościach należy zastosować ciężarówki oraz naczepy przystosowane do transportu wielkogabarytowego.

Decydując się na relokację poszczególnych maszyn lub całego przedsiębiorstwa, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tym zakresie. Powinna dysponować nie tylko dużym doświadczeniem, które umożliwia rozłączenie urządzeń, a następnie ich ponowne złożenie i uruchomienie na nowej lokalizacji. Kluczową rolę odgrywa sprzęt, przy pomocy którego w bezpieczny sposób można przeprowadzić tak złożoną operację, jaką jest relokacja.

(Visited 159 times, 1 visits today)