Alkoholizm jest chorobą całej rodziny – dotyka nie tylko alkoholika, lecz również jego bliskich, powodując psychiczne rany, które goją się bardzo wolno, a czasem również szkody fizyczne. Niektóre rodziny przyjmują złą taktykę, udając że problem nie istnieje. Tymczasem trzeba otwarcie o nim mówić, by móc uzyskać pomoc dla chorego. Po czym rozpoznać, że nadszedł czas, gdy sam już sobie nie poradzi? Co robić i w jaki sposób go wesprzeć, by przyspieszyć leczenie?



Jak rozpoznać alkoholizm?

Alkoholicy często nawet nie wiedzą, że mają problem – wydaje im się, że są w stanie w każdej chwili przestać pić, a nim alkohol wyrządzi wielkie szkody w ich ciele mija sporo czasu. Reagować trzeba jednak jak najwcześniej – inaczej wszystko może się źle skończyć! Warto wiedzieć, że początkowo alkoholik naprawdę nie widzi problemu i nie rozumie dlaczego bliska mu osoba tak bardzo się go czepia. Jeśli jednak widzisz, że ktoś pije regularnie i że nie jest już w stanie funkcjonować bez kufla czy kieliszka, a do tego zaczyna się awanturować, mieć zaniki pamięci – jest to już moment, kiedy trzeba działać radykalnie!

Jak pomóc alkoholikowi?

Prawda jest taka, że wiele osób wstydzi się towarzysza alkoholika. Dlatego też – zwłaszcza kobiety – mają tendencję do naprawiania tego, co zepsuł, tłumaczenia go przed innymi, ukrywania pewnych zajść itd. To niedopuszczalne! Trzeba postawić alkoholika przed przykrymi konsekwencjami jego własnych czynów – żeby sam zaczął się wstydzić! Może to być zimny prysznic, który nieco go otrzeźwi! Po drugie, trzeba być konsekwentnym – alkoholik musi wiedzieć, że nasze słowa przejdą w czyny (naprawdę wylejemy całą wódkę, odejdziemy i tak dalej). Inaczej nie będzie się nimi przejmował. Kolejna sprawa to brak oczekiwania natychmiastowych rezultatów – niestety, ale jest to zadanie na lata… Alkoholik musi się też wyzwolić ze swojego nałogu, konsultując ze specjalistą jaki sposób będzie najlepszy.

Detoks alkoholowy – Wrocław

W każdym mieście znajdują się specjalne ośrodki, do których można się zgłosić z prośbą o pomoc. Droga Powrotna, oferująca detoks alkoholowy we Wrocławiu, jest jednym z nich. Odtrucie alkoholowe jest często podstawą leczenia – alkohol zdążył już zwykle poczynić w ciele ogromne szkody, a w dodatku uzależnić. Ciało musi się oczyścić, by głód alkoholowy wygasł. Nie jest to zadanie łatwe i często w trakcie terapii trzeba podać specjalne leki. Właśnie dlatego jednak wszystko musi odbywać się pod nadzorem specjalisty.

Leczenie może też polegać na zbiorowej lub indywidualnej terapii. Zawsze jednak wsparcie rodziny jest ważne, dlatego detoks alkoholowy we Wrocławiu czy innych ośrodkach musi być nim poparty. Bliscy zresztą sami powinni udać się na terapię, ponieważ najprawdopodobniej są współuzależnieni.

(Visited 213 times, 1 visits today)