Remont domu czy mieszkania to jeden z głównych celów, dla jakiego oszczędzamy pieniądze albo zaciągamy kredyt gotówkowy. Okazuje się, że znacznie częściej wydajemy środki na remont lokali z rynku wtórnego, aniżeli przeznaczamy finanse na wykończenie tych w stanie deweloperskim. Średnia wartość remontu to 28-48 tysięcy złotych.
Remonty mieszkań Polaków
Co ciekawe, pod względem dbania o nasze miejsce zamieszkania plasujemy się na wysokiej pozycji, biorąc pod uwagę mieszkańców innych krajów europejskich. Remonty planujemy najczęściej na lato i wykonujemy je średnio co 5 lat. Najwięcej prac remontowych dotyczy powierzchni większych niż 41 metrów kwadratowych. Najmniej jednorazowych poprawek odbywa się w pomieszczeniach o całkowitej powierzchni nie większej niż 10 metrów kwadratowych.
28% Polaków, którzy decydują się na przeprowadzenie remontu, deklarują chęć zmian w pokojach mieszkalnych. Później wskazywana jest kuchnia oraz łazienka. Najczęściej przystępujemy do prac remontowych więcej niż jednego pomieszczenia. Wszystko dlatego, że odświeżanie mieszkania jest prawdziwą rewolucją w życiu całej rodziny. Co ciekawe, najwięcej remontów przeprowadza się na Śląsku, a prace trwają średnio miesiąc.
Ile kosztuje remont mieszkania?
Wpływ na całkowity koszt przeprowadzanego remontu ma przede wszystkim zakres prac, wybór ekipy remontowej oraz jakość nabywanych materiałów. Wylicza się, że Polacy przeznaczają na ten cel średnio od 28 do 48 tysięcy złotych.
Środki na remont pochodzą najczęściej z oszczędności. Wielu Polaków wspiera się również, zaciągając kredyt gotówkowy. Może być to zobowiązanie na dowolny cel albo kredyt celowy. O wyborze konkretnego produktu banku decyduje najczęściej indywidualna oferta instytucji.
Jak zdobyć środki na remont mieszkania?
To właśnie kredyt gotówkowy jest najczęściej wybieranym produktem banku, którego celem jest sfinansowanie prac remontowych. Dobór odpowiedniego powinien być kwestią indywidualną. W okresie wakacyjnym warto na pewno korzystać z ofert specjalnych.
Wpływu na decyzję kredytową nie powinno mieć tylko oprocentowanie kredytu. Ważny jest również okres kredytowania, forma zaciągania zobowiązania czy dodatkowe bonusy. W przypadku kredytu na remont może to być na przykład ubezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Coraz więcej osób decyduje się też na zaciągnięcie kredytu drogą internetową. Wniosek dostarczany jest wtedy do banku w prostej i komfortowej dla kredytobiorcy formie a sama procedura przyznawania środków trwa o wiele krócej.
Czy stać nas na remont?
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu prac remontowych, powinniśmy dobrze się nad tym przedsięwzięciem zastanowić. Wpływu na decyzję na pewno nie powinny mieć jedynie trendy bądź chęć dorównania bliskim czy znajomym, którzy właśnie wprowadzili się do nowego lokum. Ważne są nasze potrzeby i preferencje dotyczące komfortu mieszkania.
Decydując się na kredyt gotówkowy, należy dobrze przeanalizować domowy budżet. Spłacanie miesięcznych rat nie może zaburzyć finansowej kondycji.