Pierwsze monety w historii Polski i panowania monarchii Piastów, bito za czasów Mieszka I, choć niektórzy historycy twierdzą, że słynne denary Mieszka I bito za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Niemniej trzeba podkreślić, że były one pierwszymi numizmatykami w historii Polski królewskiej. 

Denar Bolesława Chrobrego

Po detronizacji denara Mieszka I, przyszedł czas na bicie kolejnych denarów – Bolesława Chrobrego, określanych jako „PRINCES POLONIE”.      Denar właśnie z takim napisem i rysunkiem ptaka, utożsamianego z orłem, był emitowany mniej więcej około 1000 roku. Pojawił się na nim również napis z nazwą Polski.

Oprócz denara Bolesława Chrobrego, w latach 1080-1097 bite były monety pozaksiążęce, w ramach emisji prywatnej. Był to denar palatyna Sieciecha. Był on palatynem Władysława Hermana, który sprawował władzę podczas nieobecności władcy.

Pierwsze polskie brakteaty

Za czasów Bolesława Krzywoustego, który panował w Polsce w latach 1107-1138, nastąpiła emisja pierwszych polskich brakteatów. Widniał na nich wizerunek św. Wojciecha i były dwa rodzaje monet: typ I to brakteat przedstawiający stojącą postać św. Wojciecha w stroju pontyfikalnym oraz typ II brakteat przedstawiający postać klęczącego księcia i stojącego nad nim św. Wojciech z ręką wyciągniętą nad głową Bolesława w geście błogosławieństwa lub opieki. Brakteaty były cienkimi, srebrnymi monetami bitymi jednostronnie. 

 Srebrne i złote monety

W latach 1300-1305 bito pierwsze polskie grosze praskie, zaraz po koronowaniu się Wacława II na króla Polski. Były one srebrnymi, dużymi, grubymi monetami.

Pierwszą polską złotą monetą – dukatem, a właściwie florenem była moneta Władysława Łokietka z około 1330 roku.

Później, około 1367 roku do obiegu w Polsce wprowadzono grosze krakowskie Kazimierza Wielkiego, jako przeciwwaga dla groszy praskich.

Pierwszą datowaną monetą polską był grosz głogowski z 1506 roku Zygmunta I Starego, który panował w latach 1506-1548. W poczet polskich, srebrnych monet zalicza się także trojaki, monety o wartości 3 groszy, np. trojak Zygmunta I wprowadzony w 1528 roku, bity w mennicy koronnej w Krakowie.

Dukat koronny Zygmunta I Starego z 1528 roku jest uważany za pierwszą polską złotą monetę obiegową. Wybito ją w mennicy koronnej w Krakowie.

Największą złotą monetą polską była 100-dukatówka koronna Zygmunta III Wazy z 1621 roku, wybita w mennicy koronnej w Bydgoszczy.

Współczesne złote monety

Mennica Papieska oferuje bardzo cenne, kolekcjonerskie złote monety, takie jak unikalna moneta w kształcie Polski „Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum”. Do wybicia jednej monety tego typu mennica zużywała 12 uncji złota w wysokim standardzie „Nieskazitelny kruszec”, czyli najczystszej próby 999,9.

Mennica Papieska to mennica, która oferuje wiele rzadkich numizmatów, będących ozdobą każdej kolekcji. Najlepszym tego przykładem jest złota moneta „Bogurodzica”.

(Visited 957 times, 1 visits today)