Pierwsze monety w historii Polski i panowania monarchii Piastów, bito za czasów Mieszka I, choć niektórzy historycy twierdzą, że słynne denary Mieszka I bito za czasów panowania Bolesława Chrobrego. Niemniej trzeba podkreślić, że były one pierwszymi numizmatykami w historii Polski królewskiej.
Denar Bolesława Chrobrego
Po detronizacji denara Mieszka I, przyszedł czas na bicie kolejnych denarów – Bolesława Chrobrego, określanych jako „PRINCES POLONIE”. Denar właśnie z takim napisem i rysunkiem ptaka, utożsamianego z orłem, był emitowany mniej więcej około 1000 roku. Pojawił się na nim również napis z nazwą Polski.
Oprócz denara Bolesława Chrobrego, w latach 1080-1097 bite były monety pozaksiążęce, w ramach emisji prywatnej. Był to denar palatyna Sieciecha. Był on palatynem Władysława Hermana, który sprawował władzę podczas nieobecności władcy.
Pierwsze polskie brakteaty
Za czasów Bolesława Krzywoustego, który panował w Polsce w latach 1107-1138, nastąpiła emisja pierwszych polskich brakteatów. Widniał na nich wizerunek św. Wojciecha i były dwa rodzaje monet: typ I to brakteat przedstawiający stojącą postać św. Wojciecha w stroju pontyfikalnym oraz typ II brakteat przedstawiający postać klęczącego księcia i stojącego nad nim św. Wojciech z ręką wyciągniętą nad głową Bolesława w geście błogosławieństwa lub opieki. Brakteaty były cienkimi, srebrnymi monetami bitymi jednostronnie.
Srebrne i złote monety
W latach 1300-1305 bito pierwsze polskie grosze praskie, zaraz po koronowaniu się Wacława II na króla Polski. Były one srebrnymi, dużymi, grubymi monetami.
Pierwszą polską złotą monetą – dukatem, a właściwie florenem była moneta Władysława Łokietka z około 1330 roku.
Później, około 1367 roku do obiegu w Polsce wprowadzono grosze krakowskie Kazimierza Wielkiego, jako przeciwwaga dla groszy praskich.
Pierwszą datowaną monetą polską był grosz głogowski z 1506 roku Zygmunta I Starego, który panował w latach 1506-1548. W poczet polskich, srebrnych monet zalicza się także trojaki, monety o wartości 3 groszy, np. trojak Zygmunta I wprowadzony w 1528 roku, bity w mennicy koronnej w Krakowie.
Dukat koronny Zygmunta I Starego z 1528 roku jest uważany za pierwszą polską złotą monetę obiegową. Wybito ją w mennicy koronnej w Krakowie.
Największą złotą monetą polską była 100-dukatówka koronna Zygmunta III Wazy z 1621 roku, wybita w mennicy koronnej w Bydgoszczy.
Współczesne złote monety
Mennica Papieska oferuje bardzo cenne, kolekcjonerskie złote monety, takie jak unikalna moneta w kształcie Polski „Ioannes Paulus II Pretiosus Electrum”. Do wybicia jednej monety tego typu mennica zużywała 12 uncji złota w wysokim standardzie „Nieskazitelny kruszec”, czyli najczystszej próby 999,9.
Mennica Papieska to mennica, która oferuje wiele rzadkich numizmatów, będących ozdobą każdej kolekcji. Najlepszym tego przykładem jest złota moneta „Bogurodzica”.