Krynica-Zdrój to jeden z najbardziej znanych górskich kurortów w Polsce określany czasem mianem „perły polskich uzdrowisk”. Swoją sławę zawdzięcza m.in. licznym źródłom leczniczych wód mineralnych. Jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania Beskidu Sądeckiego, a oprócz tego można tam znaleźć komfortowe miejsca na noclegi. Krynica-Zdrój to miasto, w którym spędzisz naprawdę udany urlop!Krynica-Zdrój to niewielkie miasto położone w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. Otoczona jest pasmem Jaworzyny Krynickiej oraz Góry Parkowej. Jest to bardzo popularny kurort turystyczny, a jednocześnie cenione uzdrowisko. Warto przy tym pamiętać o bogatej bazie noclegowej. Znajdują się tam komfortowe i doskonale urządzone apartamenty – Krynica-Zdrój, które nie ustępują w tej kwestii większym górskim kurortom.

W takich miejscach jak Zielony Zdrój albo Centrum Krynica-Zdrój można odpocząć w naprawdę doskonałych warunkach. I jeszcze kwestia ważna dla rodziców planujących noclegi w Krynicy-Zdroju – bon turystyczny jest honorowany w wielu tamtejszych apartamentach oraz kwaterach, dzięki czemu rodzinny urlop można zorganizować w lepszej cenie.

Krynica-Zdrój – apartamenty w sercu Beskidu Sądeckiego

Bez względu na to, czy turyści decydują się na stosunkowo tanie noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, czy też na komfortowe noclegi blisko centrum w apartamentach Krynica-Zdrój, wypoczywają w bardzo malowniczej okolicy wśród imponujących lasów bukowych, świerkowych oraz jodłowych.

Wokół znajduje się aż 16 rezerwatów przyrody oraz Popradzki Park Krajobrazowy, który powstał w 1987 r. w celu ochrony wyjątkowych wartości tamtejszego krajobrazu. Lasy zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt, w tym niedźwiedzie, wydry i żbiki, a na łąkach i polanach spotkać można… prawie 1000 gatunków roślin.

Wszystko to sprawia, że Krynica-Zdrój jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Wokół miejscowości biegnie kilka tras turystycznych o różnym stopniu trudności. Prowadzą one m.in. na Górę Parkową o wysokości 742 m n.p.m.

Na jej szczycie znajduje się piękny Park Zdrojowy ze ścieżkami spacerowymi, czterema stawami oraz dwiema zabytkowymi XIX-wiecznymi altankami. Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest z kolei Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) – można go zdobyć pieszo lub wjechać kursującą przez cały rok kolejką.

Nocowanie Krynica-Zdrój – dla zdrowia!

Noclegi w górach jako formę urlopu chętnie wybierają osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie – w takich celach trudno o lepszą lokalizację niż Krynica-Zdrój. Apartamenty w tym beskidzkim miasteczku często wynajmują seniorzy borykający się m.in. z chorobami układu moczowego, układu pokarmowego oraz układu krążenia. Krynica-Zdrój nie bez przyczyny jest przecież określana mianem „perły polskich uzdrowisk”.

Pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach krynickich źródeł wód mineralnych pochodzą już z XVIII wieku, a początki działalności uzdrowiskowej w tej miejscowości datuje się na przełom XVIII i XIX wieku.

W tej kwestii kluczowy okazał się rok 1909 r. – wtedy to do Krynicy zawitał lwowski geolog Rudolf Zuber, który podczas wierceń odkrył unikalną w skali Europy wodę (nazwaną później Zuber) o bardzo wysokiej mineralizacji. Obecnie w Krynicy-Zdroju wydobywa się również m.in. słynne wody Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz i Słotwinka.

Krynica-Zdrój – noclegi niedaleko miejskich zabytków

Z tradycjami uzdrowiskowymi związane są także najbardziej znane zabytki i miejsca w Krynicy-Zdroju. Najstarszym budynkiem w mieście jest wybudowana w 1806 r. pijalnia wód mineralnych „Słotwinka”. Z 1881 r. pochodzą Łazienki Borowinowe.

Turyści chętnie odwiedzają również Stare Łazienki Mineralne i Stary Dom Zdrojowy. Na jego tyłach, w bezpośrednim sąsiedztwie Kryniczanki, znajduje się zabytkowa drewniana zabudowa willowa – tworzą ją m.in. wille Biała Róża, Biały Orzeł, Wisła, Kosynier, Węgierska Korona, Małopolanka, Witoldówka i Romanówka.

W tej ostatniej od 1995 r. znajduje się Muzeum Nikifora – znanego krynickiego malarza-prymitywisty. Bardzo ciekawy jest również przebiegający przez Krynicę-Zdrój i jej okolice Szlak Cerkwi Łemkowskich, na którym można podziwiać budownictwo sakralne Łemków.

Z całą pewnością noclegi Krynica-Zdrój to ciekawy pomysł na urlop zarówno dla aktywnych osób lubiących górskie wędrówki, jak i spragnionych spokojnego wypoczynku kuracjuszy. Mimo że jest to niewielka miejscowość, atrakcji jest tam naprawdę sporo!

(Visited 28 times, 1 visits today)