Albumy z profesjonalnymi fotografiami i ich opisami to doskonałe odzwierciedlenie kultur, zabytków, ludzi, przyrody oraz innych elementów charakteryzujących dany region. Posiadanie takiej książki na półce pozwala nam w dowolnym czasie wrócić do określonego miejsca.
Jest to również świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego. Tutaj przeczytasz, jakie albumy można znaleźć w księgarniach.
Piękno Polski zebrane w fotografiach
Najwięcej albumów oczywiście znajdziemy o Polsce, jednak ich zakres jest bardzo szeroki. Pozycje takie jak „Barwy Polski” z fotografiami Zenona Żyburtowicza czy „Polska” Franciszka Ziejki to zbiory zdjęć i informacji z zakresu sztuki, architektury, obyczajów, przyrody i historii, które są najbardziej charakterystyczne dla naszego kraju.
Jednak Polska to także wiele odrębnych regionów znanych z określonych zabytków, widoków czy miejscowej fauny i flory. Dlatego tez powstały albumy takie jak „Warmińsko-Mazurskie” Janusza Monkiewicza, „Biebrza” Grzegorza Kłosowskiego i Tomasza Kłosowskiego czy „Narew” Wiktora Wołkowa.
Polska słynie także z gór, a albumy z ich zdjęciami najlepiej przypominają o urokach tych miejsc. W tym temacie znajdziemy wiele albumów krajoznawczych, a wśród nich perełki dla koneserów, takie jak „Bieszczady Gorgany i Czarnohora w starej fotografii” Jana Łozińskiego czy „Ilustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic” napisany przez XIX-wiecznego malarza Walerego Eljasza.
Pozycje dla koneserów
Albumy często przedstawiają najpopularniejsze polskie miasta. To doskonały sposób na to, by zapoznać się z zabytkami wybranego regionu, które w przyszłości będzie można odwiedzić. Znajdziemy także zbiory dzieł unikatowych, jak np. „Kraków w starej fotografii”, „Łazienki królewskie w starej fotografii”, „Kresy w starej fotografii” czy „Klejnoty miasta Kraków” – album będący zbiorem chromolitografii wykonanych na podstawie akwarel Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa.
Osoby zainteresowane kresami powinny sięgnąć także po „Leksykon zabytków architektury kresów północno-wschodnich”, który dotyczy budynków znajdujących się obecnie na granicy Litwy i Białorusi. Bardzo ciekawymi albumami są także „Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce” oraz „Dwór polski w starej fotografii”.
Osobom, które chcą lepiej poznać Polskę, poleca się m.in. „1000 ciekawostek o Polsce” czy „Muzea w Polsce”. Istnieje także wiele albumów wydanych w dwóch językach, które skierowane są do obcokrajowców.
Świat ukazany w polskich albumach
Tak jak obcokrajowcy chętnie kupują albumy o Polsce ze względu na chęć poznania naszych zabytków kulturowych, tak też w polskich księgarniach znajdziemy wiele różnorodnych albumów skupiających się na określonych regionach poza naszymi granicami.
W tym przypadku dominują pozycje ze zdjęciami przedstawiającymi najbardziej znane miasta oraz kraje zachwycające swoją odmienną kulturą, jak np. „Tybet. W drodze do Kumbun” czy „Thailand” – album pełny buddyjskich klasztorów, złotych świątyń i plaż, jakich nie spotkamy w Europie.
Oczywiście bardzo wiele albumów dotyczy także walorów przyrodniczych i geograficznych określonych krain. Dzięki nim możemy zobaczyć najwyższe szczyty z pięknych ujęć, a także faunę i florę najdzikszych miejsc świata. Pracownik internetowej księgarni www.arkady.info dodaje:”
Ciekawą pozycją jest album „Skarby świata pod patronatem UNESCO”. Prezentuje on 110 najwspanialszych miejsc, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Znajdziemy w nich najcenniejsze zabytki, skarby starożytności, cuda przyrody, arcydzieła sztuki i architektury, a także spuściznę po nieistniejących już cywilizacjach”.