Już teraz myślisz o tym, aby finansowo zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka? Najlepszym wyborem będą bezpieczne i niewiążące się z żadnym ryzykiem instrumenty finansowe. Sprawdź, które z nich wybrać, aby zapewnić sobie dostęp do gwarantowanych zysków.
Niezależnie od tego, ile twoje dziecko ma lat, warto zacząć odkładać pieniądze z myślą o zabezpieczeniu jego przyszłości. Oszczędzanie lepiej rozpocząć jak najwcześniej i to z kilku powodów:
- Systematyczne odkładanie mniejszych kwot nie będzie stanowić większego obciążenia finansowego.
- Im wcześniej rozpocznie się oszczędzanie, tym więcej czasu będzie na uzbieranie pokaźnej kwoty.
Bezpieczne lokowanie oszczędności z myślą o dziecku – dostępne możliwości
Jeżeli chcesz mieć pewność, że za kilka lat twoje dziecko otrzyma zebrane oszczędności, warto bazować wyłącznie na bezpiecznych instrumentach finansowych. Lokowanie środków w ryzykowne produkty może być kuszące, ale istnieje duże prawdopodobieństwo utraty choćby części wpłaconego kapitału. Dlatego nasuwa się pytanie: gdzie ulokować pieniądze, aby środki były bezpieczne, a samo oszczędzanie dało zyski?
Konto oszczędnościowe – rozwiązanie dobre na start
Jeśli dopiero zaczynasz odkładać pieniądze dla dziecka, specjalnie na ten cel załóż konto oszczędnościowe. Dzięki temu uda ci się zgromadzić sporą kwotę, zaś pieniądze będą pomnażać się zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.
Wskazówka! Aby gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym było efektywne, comiesięczną wpłatę potraktuj jako rachunek do opłacenia. Dzięki temu z większą łatwością wygospodarujesz pieniądze.
Lokaty bankowe – aby szybciej pomnażać zyski
Jeżeli już uda ci się zgromadzić większą kwotę, warto „przekazać” ją dalej. Dobrym rozwiązaniem są lokaty bankowe – produkty lepiej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Dzięki temu można liczyć na dużo wyższy zysk w krótszym czasie.
Oczywiście wiele zależy od obowiązującego oprocentowania, ponieważ to banki wewnętrznie ustalają swoją ofertę. Znaczenie ma również to, przez jak długi okres zamierzasz trzymać tam środki. Przykładowo, Lokata Plus dostępna w Toyota Banku pozwala wypracować odsetki na poziomie 8,20% w skali roku w okresie 12 miesięcy. Natomiast w przypadku tej samej lokaty, ale zakładanej na 1 miesiąc, oprocentowanie w skali roku wynosi zaledwie 2,00%.
Jak wybrać korzystne lokaty bankowe?
Aby lokaty przynosiły maksymalne zyski, nie można decydować się na przypadkowe oferty. Warto porównać dostępne opcje nie tylko pod kątem oprocentowania, ale i innych parametrów. Co należy poddać analizie, aby oszczędzanie było efektywne?
Znaczenie mają m.in.:
- czas trwania lokaty – oprocentowanie może się różnić w zależności od czasu trwania umowy,
- minimalna i maksymalna wysokość środków,
- opcja odzyskania części odsetek w przypadku zerwania lokaty przed czasem.
Pamiętaj! Jeśli dysponujesz większą kwotą, wcale nie musisz ograniczać się do jednego produktu oszczędnościowego. Możesz założyć kilka lokat – niekoniecznie na tych samych warunkach.