Odżywki i inne suplementy są sprzymierzeńcem każdego sportowca walczącego o idealną sylwetkę. O ile ten nie popełni pewnych błędów.

 

Lata 90 to czas wielkiego przełomu w świecie sportów siłowych. Znane dotąd garstce profesjonalistów odżywki białkowe trafiły wtedy do sklepów, a z ich dobroczynnego wpływu mógł skorzystać każdy kulturysta. Zainteresowanie ułatwiającymi treningi suplementami nie słabnie do dziś, ale nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Jakie błędy najczęściej popełniają przyjmujący białka sportowcy?Brak odpowiedniego treningu

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących kulturystów jest przeświadczenie, że do wypracowania wymarzonej sylwetki wystarczy samo stosowanie odżywek. Na siłowni wprawdzie pojawiają się często, ale podczas tych wizyt niewiele ćwiczą, skupiając się na pokazywaniu firmowego shakera. Odżywki tymczasem jedynie pomogą w treningach i sprawią, że ich efekty pojawią się szybciej.

Brak testu

Odżywki nie działają? Chociaż ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w wiarygodnych badaniach medycznych, wielu zrażonych do nich sportowców powtarza takie opinie. Zazwyczaj jest to wynikiem przyjmowania źle dobranych preparatów. Aby uniknąć takich problemów kupno każdej odżywki warto skonsultować ze specjalistą, a w razie wątpliwości – skorzystać z próbek testowych lub kupić mniejsze opakowanie.

Brak diety

Białko zawarte w odżywkach powinniśmy przyjmować jedynie wtedy, gdy dzienne zapotrzebowanie na ten składnik jest wyższe, niż możemy przyjąć wraz z jedzeniem. Sięgając po suplementy warto pamiętać też o stosowaniu odpowiedniej diety i spożywaniu właściwej ilości węglowodanów, minerałów i witamin. Bez zmian w jadłospisie suplementacja może przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych.

Brak niezbędnych informacji

Ten punkt wiąże się z każdym z poprzednich. Prawidłowy dobór odżywki nie jest możliwy bez wiedzy na temat jej składników i działania każdego z nich. Na szczęście nie trzeba być ekspertem, by wybrać odpowiednie suplementy – wystarczy zaufać doświadczonemu sprzedawcy ze sprawdzonego sklepu. Może bowiem okazać się, że kreatyna, którą chcemy stosować wcale nie jest nam potrzebna, a w osiągnięciu celu pomoże nam zupełnie inny suplement.

(Visited 350 times, 1 visits today)