Stany depresyjne, szczególnie występujące w okresie jesienno-zimowym objawiają się znacznym obniżeniem nastroju oraz ograniczeniem zdolności psychoruchowych.

. Coraz więcej specjalistów zwraca szczególną uwagę na składniki pokarmowe zawarte w diecie i ich wpływ na układ nerwowy. Złe samopoczucie jest często związane z niedoborem witamin i składników mineralnych w organizmie. Jakie witaminy przyjmować, żeby uniknąć depresji?Witaminy z grupy B

Szczególnie tiamina (B1), witamina B12, kwas foliowy (B9), niacyna (B3) i pirydoksyna (B6) mają wpływ na nasze samopoczucie. Z racji tego, że nie są wytwarzane i magazynowane w naszym organizmie, należy pamiętać o urozmaiconej diecie lub w ramach potrzeby suplementacji. Niedobór witaminy B1 skutkuje sennością, obniżonym nastrojem, zaburzeniami koncentracji, poczuciem zmęczenia. Skrajny niedobór jest o tyle niebezpieczny, że może powodować chorobę beri-beri, która objawia się zaburzeniami psychicznymi.

Obecnie jedzenie, które spożywamy jest na tyle przetworzone, że brakuje w nich niezbędnych witamin, szczególnie dotyczy to witamin z grupy B. Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego może powodować drażliwość, napięcie, zaniki pamięci, zaburzenia poznawcze i zaburzenia świadomości. Ponadto badania potwierdzają, że dzieci z niedoborem witaminy B12 osiągają gorsze wyniki w nauce. Niedobór niacyny może powodować między innymi psychozę i demencję, jednak na szczęście nie występuje on zbyt często, ponieważ występuje w wielu produktach spożywczych. Natomiast witamina B6 jest niezbędna do produkcji dopaminy i serotoniny, a jej niedobór może powodować zaburzenia mentalne. Aby utrzymać dobre samopoczucie i energię warto włączyć do jadłospisu produkty zawierające witaminy z grupy B, czyli płatki owsiane, mięso, pełnoziarniste pieczywo, zielone warzywa liściaste, jajka, orzechy, chude sery, ryby i mleko.

Witamina D

Zwłaszcza u osób z nawracającą depresją kliniczną niedobór witaminy D zwiększa ryzyko depresji. W naszym kraju wiosna i lato jest jedyną okazją, żeby uzupełnić niedobory witaminy D, ponieważ jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Szacuje się, że aż 90% Polaków ma niedobór tej witaminy, dlatego tak ważna jest suplementacja w okresie jesienno-zimowym, szczególnie, że z pożywienia nie dostarczymy jej odpowiednią ilość. Nieodpowiedni poziom witaminy D może powodować niski poziom energii życiowej, przewlekłe zmęczenie, a nawet choroby układu nerwowego, takie jak zaburzenia poznawcze czy choroba Alzhaimera.

Magnez i potas

Magnez jest niezwykle istotny dla funkcjonowania układu nerwowego, nazywany jest „pierwiastkiem życia”, ponieważ pełni bardzo ważną rolę w profilaktyce, jak i leczeniu. Przede wszystkim odpowiada za dostawę energii do komórek nerwowych mózgu. Jego niedobór powoduje przewlekłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, zasypianiem. Nieustanne napięcie psychiczne może dodatkowo zwiększać niedobór magnezu. Również odpowiednia podaż potasu jest niezbędna, by zachować dobre samopoczucie. Niestety jego poziom szybko spada na skutek spożywania napojów moczopędnych, takich jak kawa czy herbata.

Kwasy omega 3

Kwasy omega 3 słyną ze swoich prozdrowotnych właściwości na układ sercowo-naczyniowy, jednak warto wiedzieć, że odgrywają również bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Nasz organizm nie może wytwarzać kwasów omega 3, dlatego niezbędne jest przyjmowanie ich wraz z pożywieniem. Nie dość, że mogą sprzyjać dobremu samopoczuciu, to jeszcze potrafią łagodzić występujące stany depresyjne. W przypadku depresji dwa kwasy z grupy omega mają szczególne znaczenie, czyli EPA i DHA. Ich wysoki poziom powoduje wzrost neurotransmiterów odpowiadających za dobry nastrój.

Warto już teraz zadbać o swoje zdrowie i wykluczyć możliwość niedoboru cennych dla organizmu witamin. Istnieje bardzo dużo czynników pobocznych, które mogą powodować znaczne obniżenie nastroju. Jednak lekarze są zgodni, że ruch na świeżym powietrzu, racjonalna dieta lub w razie potrzeby suplementacja są najlepszą bronią w walce ze stanami depresyjnymi.

Autor artykułu

Natural Pharmaceuticals dąży do bycia ekspertem na rynku suplementów diety z kwasami tłuszczowymi omega-3. Pragniemy to osiągnąć oferując najwyższej jakości zdrowe produkty.

(Visited 188 times, 1 visits today)