W instalacjach typu przepływowego umieszczane są separatory, które odseparowują oleje wolne od reszty ścieków podczas ich przepływu. Dodatkowo, separator może być wyposażony we wkłady koalescencyjne, powiększające jego przestrzeń aktywną poprzez wzbudzanie lub przyspieszanie zjawiska koalescencji flotujących kropli produktów ropopochodnych. Aby separatory działały przez długi czas poprawnie, wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia.
Rola separatorów
W instalacjach przepływowych separatory są instalowane po to, aby wychwytywać i usuwać substancje ropopochodne oraz zawiesiny ze ścieków deszczowych czy procesowych. Jest to wyrazem spełniania wymogów ujętych w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Najczęściej separatory wykorzystuje się na stacjach paliw, myjniach samochodowych, parkingach, w hurtowniach paliw, na lotniskach, złomowiskach, w portach, zakładach przerobu ropy naftowej i tym podobnych.
Serwis i czyszczenie separatorów
Kompleksowy serwis separatorów powinien być realizowany przez wyspecjalizowane firmy, takie jak Spectare. Polega to na wykonywaniu demontażu i montażu filtrów koalescencyjnych. Następnie pracownicy firmy konserwującej separatory czyszczą filtry, a w razie konieczności, wymieniają je na nowe. Sprawdzają pracę pływaka, myją osadnik i uruchamiają, a także sprawdzają systemy alarmowe.
Po zakończonym serwisie należy umyć kanał myjni i napełnić separator czystą wodą, co pozwoli na sprawdzenie sprawności jego działania.
Firma zajmująca się serwisem separatorów powinna wiedzieć, jak często należy je czyścić. Spectare wskazuje, że takie czynności trzeba wykonywać co najmniej dwa razy do roku, ale w praktyce najczęściej stosuje się jednokrotne w ciągu roku czyszczenie.
Może zdarzyć się też, że przy kontroli właściwych służb ochrony środowiska, zostanie stwierdzone przekroczenie dopuszczalnych stężeń na odpływie separatora. Wówczas niewątpliwie służby nakażą jego natychmiastowe opróżnienie i wyczyszczenie przy użyciu odpowiednich środków i narzędzi.
Eksperci trudniący się zawodowo czyszczeniem separatorów z reguły dysponują pojazdami wyposażonymi w silne pompy ssące, które umożliwiają skuteczne zasysanie bardzo gęstych osadów. Dzięki nowoczesnej funkcji recyklingu mogą one przyczynić się do redukcji ilości powstającego odpadu, a tym samym do obniżenia kosztów wykonywanej usługi dla klienta. Koszty utylizacji odpadu będzie wtedy mniejszy, bo będzie go mniej.
Nigdy więcej problemów z kanalizacją – czyszczenie separatorów Spectare – i wiesz, że możesz spać spokojnie.