Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Bałkany to wyjątkowy region – niebywale zróżnicowany, zachwycająco piękny, magiczny i malowniczy. Wielu podróżników ceni sobie ten obszar znacznie bardziej niż jakikolwiek inny ze względu na ogrom unikalnych cudów natury i wielu miejsc posiadających nieprawdopodobną historię.

 

Kanion Tary należy do najgłębszych formacji tego typu na świecie, nieustannie urzekając swym majestatem i niepowtarzalnym krajobrazem.

Czarnogóra to bardzo niewielki kraj, nie zmienia to jednak faktu, że można w nim odnaleźć wyjątkowe miejsca, niespotykane nigdzie indziej. Tara jest najdłuższą rzeką w Czarnogórze, a jej długość wynosi około 150 kilometrów.

Rzeka ta wyżłobiła wspaniały kanion, przepływając przez Góry Dynarskie na przestrzeni niemalże 80 kilometrów. Kanion Tary oferuje turystom nie tylko urzekające krajobrazy, ale również szereg atrakcji i sposobów spędzenia czasu w jedynych w swoim rodzaju warunkach.

Tara to nie tylko widoki, ale również flora, fauna i wiele atrakcji

Kanion Tary należy do zdecydowanie najgłębszych kanionów na całym świecie, a jego ściany w niektórych miejscach osiągają nawet do około 1300 metrów. Pokryte są one lasami iglastymi, wśród których warto wyróżnić chociażby cisy, uważane w tamtejszych stronach za święte drzewa.

Warto mieć świadomość, że w minionym wieku zarówno Góry Durmitor, czyli jedno z wyższych pasm Gór Dynarskich, jak i kanion Tary zostały objęte Parkiem Narodowym Durmitor. Obszar ten od kilkudziesięciu lat znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Należy zdawać sobie sprawę, że kanion Tary oferuje podróżnikom znacznie więcej niż tylko niepowtarzalne widoki i niezapomniane krajobrazy. Obszar ten bywa uznawany za swoisty raj dla wszystkich miłośników oraz entuzjastów raftingu. Rzecz jasna, fani nieco spokojniejszego i bardziej komfortowego wypoczynku również odnajdą coś dla siebie, bowiem piesze trasy oraz punkty widokowe potrafią zagwarantować wystarczająco zapierającą dech w piersiach rozrywkę.

Ponadto, wielbiciele architektury mają szansę, aby podziwiać Most Đurđevića, który zachwyca i imponuje swym majestatem. Most ten powstał w latach 1937-1940, jednak już dwa lata po zakończeniu prac został on wysadzony w celu powstrzymania nadciągających wojsk faszystowskich. Odbudowano go zaś cztery lata później.

Innym charakterystycznym dla kanionu Tary miejscem jest Đavolje Laži, co w wolnym tłumaczeniu można uznać za Diabelskie Przejście. Jest to niezwykłe zwężenie, w którym można przeskoczyć koryto rzeki.

Kanion Tary do prawdziwy raj dla fanów sportów ekstremalnych

Rafting to jedna z najpopularniejszych atrakcji organizowanych na obszarze kanionu Tary. Jest to spływ pontonem, tratwą lub kajakiem po rwącej rzece i można go rozpocząć w kilku miejscach. Między innymi w Djurdjevića Tara, czyli miejscu, gdzie znajduje się wspomniany wcześniej most. Ogromną zaletą raftingu jest fakt, że stopień trudności bez problemów można dopasować do umiejętności, doświadczenia oraz preferencji danej osoby. Tym bardziej, że Tara wręcz obfituje w progi wodne, katarakty czy wiry, wyróżniając się przy tym zróżnicowanym nurtem.
Za cenne informacje dziękujemy portalowi KanionyŚwiata.pl .

(Visited 1 219 times, 1 visits today)