Nowoczesna technologia odwróconej osmozy może być wykorzystywana niemal w każdej instalacji. Zapewnia ona przede wszystkim bezobsługową i ciągłą produkcję wody bez konieczności używania środków chemicznych.

Sprzęt, który przeprowadza odwróconą osmozę, musi posiadać niezbędne certyfikaty, atesty i deklarację zgodności. Gdzie najczęściej wykorzystuje się tę technologię?



 

Na czym polega odwrócona osmoza?

Podstawowy element, dzięki któremu odwrócona osmoza jest możliwa, to tzw. membrana. Skutecznie oczyszcza ona wodę z bakterii, grzybów, a także innych drobnoustrojów i szkodliwych związków mineralnych.

Przez membranę przedostają się wyłącznie cząsteczki wody – wszelkie zanieczyszczenia są zatrzymywane. Szkodliwe substancje nie zostają na szczęście w membranie – są zabierane dalej wraz z niezdatną do picia cieczą. W tej nowoczesnej technologii stosuje się specjalne filtry do wody. Odwrócona osmoza w takim znaczeniu to przede wszystkim sposób na uzdatnienie wody.

Gdzie stosuje się filtry do wody działające na zasadzie odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy umożliwiają przeprowadzenie procesów demineralizacji, odsalania, usuwania zanieczyszczeń czy patogenów, dlatego mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Taka technologia jest chętnie stosowana szczególnie w miejscach, gdzie unika się filtrowania wody z użyciem środków chemicznych.

Będą to więc bardzo często szpitale, laboratoria, kotłownie, myjnie samochodowe, a także placówki gastronomiczne. Osmoza przemysłowa jest także chętnie stosowana przy produkcji leków oraz kosmetyków.

Jak działają systemy odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy działają pod wysokim ciśnieniem, dlatego jego części muszą znosić nawet do 16 barów. Taki sprzęt gwarantuje wydajną pracę, który wymaga jedynie minimalnej obsługi.

Dzięki tej technologii nie istnieje konieczność neutralizowania ścieków – to rozwiązanie zgodne z normami obowiązującymi w przypadku ochrony środowiska. Systemy odwróconej osmozy nie zajmują również zbyt dużo przestrzeni, dlatego z reguły nie przeszkadzają pracownikom w wykonywaniu ich zadań.

W Polsce za produkowanie systemów odwróconej osmozy odpowiada firma Aqualine. Posiada ona wyspecjalizowaną kadrę, która posiada niezbędną wiedzę z zakresu inżynierii wodnej i tworzenia przemysłowych stacji uzdatniania wody.

Jeżeli chodzi o nowoczesne technologie uzdatniające wodę, to do najchętniej wybieranych należą właśnie systemy odwróconej osmozy. Warto w nie zainwestować, ponieważ zapewniają wysoką skuteczność.

(Visited 65 times, 1 visits today)