W nauce języka angielskiego pomóc nam mogą nie tylko słowniki, podręczniki, czy aplikacje mobilne, ale również filmy i to nie filmy edukacyjne, podcasty, ale zwyczajne filmy kinowe, seriale, a także bajki i filmy animowane. Ważne jest jednak, aby dostosowywać poziom znajomości języka do filmu, gdyż nie od razu damy sobie radę z filmowym dramatem, czy filmem akcji. To, które tytuły uznasz za ciekawe, zależy od Twoich preferencji i zainteresowań. Początkowo warto jest wybierać filmy o prostej fabule, ograniczonych dialogach, wymownym obrazie itp. w przeciwnym razie szybko możemy się zniechęcić do oglądania filmu, którego treści nie rozumiemy.
Oglądanie filmów w języku angielskim, najlepiej w oryginale to świetna okazja do przyswajania prawidłowej wymowy, gramatyki i poszerzania słownictwa. W ciekawy i przyjemny sposób, łącząc rozrywkę z nauką możemy poznawać angielski, doskonalić jego znajomość na każdym poziomie zaawansowania. Seanse filmowe warto jest dopasowywać również czasowo.
Zbyt długie filmy mogą nużyć, warto więc je podzielić na krótsze odcinki. Jeśli jest taka potrzeba można film powtórzyć, cofnąć, obejrzeć z napisami w języku angielskim, polskim. Co więcej na film wybrać się można zarówno do kina, kolegi, jak i obejrzeć we własnym domu w towarzystwie lub samodzielnie. Filmów anglojęzycznych dostępnych na rynku jest całe mnóstwo.
Uważać jednak należy na produkcje amerykańskie, bowiem angielski amerykański i brytyjski różnią się. Większość filmów w pełni legalnie możemy obejrzeć w internecie. Z łatwością możemy dopasować napisy jak i dubbing w języku angielskim. Poza doborem języka i poziomu trudności nie można zapomnieć o tym, by film był dla nas ciekawy, taki jak lubimy, nie ma być to męczarnia, a przyjemność, relaks i rozrywka. Dobry film potrafi odprężyć i odstresować.
Nawet, kiedy wydaje się nam, że z film po angielsku nic nie zrozumiemy warto jest go obejrzeć, bowiem wpływa to na osłuchanie się z językiem. Obraz znacznie poprawia rozumienie sytuacji, wypowiedzi, dzięki czemu ta metoda nauki sprzyja początkującym. Często z filmów zapamiętujemy określone powiedzenia, zwroty kojarząc obraz z wypowiedzią.
Zaczynając przygodę z angielskim warto zainteresować się bajkami w języku angielskim, a z czasem filmami animowanymi. Niewielka ilość słów występujących w bajkach, jak i proste dialogi, wyraźna wymowa wpływają na komfort rozumienia ze słuchu i poznawanie nowych słówek wraz z obrazem. Wbrew pozorom bajki również dla dorosłych mogą być interesujące.
Dodatkowym plusem może być znana ich treść, niemniej polecane są bajki takie jak Dora poznaje świat, czy też Świnka Peppa itp. Wśród filmów dla dzieci do najpopularniejszych należą produkcje Disneya jak Cars, Epoka Lodowcowa, Shrek, czy Kraina lodu i wiele innych. Filmy animowane mają w sobie wiele humoru i zabawnych dialogów, również dwuznacznych.
Doskonałą pozycją pomocną w nauce są Pingwiny z Madagaskaru. Różne perypetie głównych bohaterów pomagają poszerzać słownictwo potoczne, używane na co dzień, co jest dużym plusem nauki z filmem. Filmy familijne jest łatwo podzielić na epizody, co stanowi dodatkowy atut tego gatunku. Tytułów dla dzieci nie brakuje, tak tych nowszych, jak i starszych jak Potwory i spółka, czy w głowie się nie mieści.
Konkurencje stanowią filmy edukacyjne w języku angielskim jak Było sobie życie z dubbingiem angielskim, czy też programy jak to jest zrobione, kanały BBC science, czy Discovery. Wprowadzają one słownictwo tematyczne, poszerzają wiedzę i są wciągające. Mimo wszystko wymagają lepszej znajomości angielskiego niżeli podstawowa. Przy ich obejrzeniu przyda się również słownik języka angielskiego.
Na poziomie komunikatywnym wartościowymi filmami są seriale dla młodzieży i nie tylko. Do znanych i lubianych należy High School Musical, czy też Violetta. Króluje w nich język potoczny i slang młodzieżowy, przedstawiają one codzienne życie nastolatków i sytuacje typowe. Wśród filmów młodzieżowych i jednocześnie przygodowych wymienić należy serię z Harrym Poterem.
Fabuła przygód Harrego Pottera ma dodatkowe plusy, bowiem jest idealną okazją dla porównania filmu z oryginalną literaturą Rolling. Seriale jak Przyjaciele, Rodzinka i wiele innych mogą być okazją do poznawania życia codziennego Amerykanów, jak też Brytyjczyków. Na podobnym poziomie możemy obejrzeć seriale Jasia Fasoli, jak i pełnometrażowe komedie z Mr. Bean’em w roli głównej.
Jeśli gustujemy w produkcjach nastawionych na edukację językową możemy skorzystać z pomocy podcastów BBC jak i British Council, niemniej filmy dostępne w sieci jako filmy do nauki języka nie są tożsame z filmami oglądanymi na co dzień, w kinie. Ich fabuła jest tendencyjna, nastawiona na ćwiczenie konstrukcji gramatycznych, słownictwa z określonej tematyki itp. Można to sprawdzić oglądając serial Extr@, czy Daily English oraz Daily Dose of English na YT. Interaktywnym serialem atrakcyjnym w oczach uczniów angielskiego jest seria Olive Green. Sytuacyjne scenki i możliwość wyboru scenariusza kolejnego odcinka przyciąga wielu użytkowników.
Obok filmów typu sitcom ciekawą propozycją do nauki mogą być komedie i filmy familijne. Co roku w kinach goszczą filmy walentynkowe, romanse, komedie romantyczne o prostej fabule i banalnych tekstach, niemniej w zależności od upodobań można sięgnąć po kultowe tytuły polecane przez lektorów angielskiego jak Dziennik Bridget Jones, czy Legalna blondynka, Mr i Mrs Smith. Tym samym każdy film może mieć walor edukacyjny.
Jeśli nie jesteśmy pewni swojej wiedzy językowej możemy sięgnąć po film, który już widzieliśmy, znamy jego treść w języku polskim. Z pewnością będzie nam łatwiej zrozumieć go języku angielskim. Wybierając film, który nas bawi, lubimy oglądać częściej niż raz w życiu również będzie nam przyjemniej się z niego uczyć oglądając jego fragmenty wielokrotnie utrwalając wiedzę.
Kiedy jesteśmy uczniami na poziomie zaawansowanym możemy obejrzeć w zasadzie każdy film w języku angielskim i nie powinniśmy mieć problemu z jego zrozumieniem. Wbrew pozorom oglądanie filmu po angielsku jest świetnym ćwiczeniem, pozwala odświeżyć wiedzę, podszkolić rozumienie, zapewnić sobie kontakt z angielskim. Warto jest zatem oglądać filmy po angielsku profilaktycznie. Można również analizować różnice w tłumaczeniu na tle oryginału.
To także dobry czas na studiowanie idiomów, ich znaczenia, pochodzenia i użycia w wypowiedziach aktorów. Doskonałymi pozycjami dla zaawansowanych będzie Władca pierścieni, Hobbit, czy też produkcja amerykańska jak Piękny umysł, czy też Kod Enigmy. Swoboda w wyborze gatunku filmu pozwala jest niesamowitym plusem, niemniej by osiągnąć umiejętności na tym poziomie niezbędne jests systematyczne oglądanie filmów od najprostszych do trudniejszych propozycji.
Warto jest również z czasem wybierać różne pozycje, tak komedie, jak i filmy historyczne, poznając przy tym całą masę słówek ubogacających nasz słownik bierny i czynny z języka angielskiego.
Polecamy:
- https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-angielskiego
- http://jezykowaoaza.pl/2014/05/ogladanie-filmow-z-napisami-czy-bez/