Wyobrażając sobie ogród, każdy z nas ma w głowie obraz, składający się z wielu barw : zielenie, róże, żółcie, błękity, biele i wiele innych kolorów. Wszystko to jest zasługą roślin kwitnących, które dekorują ogród prawie przez cały sezon.  Dlatego każdy z nas lubi je mieć w swoim ogrodzie. Jednak często nasze kwiaty nie wyglądają tak, ja to sobie wyobrażaliśmy, sadząc je w ogrodzie. Szczególne wymagania co do pielęgnacji i warunków przyrodniczych powodują, że nie w każdym miejscu rosną jednakowo.

 

Dlatego, aby cieszyć się kwitnącym, barwnym ogrodem polecamy zastosować sprawdzone rośliny, które urosną w każdym miejscu i będą cieszyć nasze oko swoimi wdziękami.Rola roślin kwitnących w ogrodzie:

 • pobudzają zmysły – poprzez wygląd, zapach,
 • przyciągają pszczoły
 • dekorują

daylily-1517588_960_720

8 sprawdzonych pewnych roślin kwitnących :

 1. jeżówka purpurowa – Echinacea purpurea – jest byliną, czyli raz posadzona zostaje na miejscu wiele lat, lubi rozsiewać się po ogrodzie, kwitnie różowymi kwiatami, bardzo obficie, od lipca do jesieni, ale suche kwiaty utrzymują się na rabatach przez zimę, lubi słoneczne stanowiska, ale nie pogardzi półcienistymi. Dostępna w wielu kolorach, w inny odmianach tego gatunku.
 2. wilec purpurowy – Ipomoea purpurea – jest pnączem, wysiewanym z nasion, rozsiewa się po ogrodzie, bardzo silnie rośnie – do 5 metrów, ale wymaga podpór, kwitnie od lipca, kwiaty dzwonkowate, schowane pomiędzy sercowate, duże liście, w barwach fioletu, różu, purpury, pojawiają się rano dlatego nazywa się je Morning Glory. Rośnie na każdym stanowisku.
 3. rozchodnik okazały – Sedum spectable – to bylina, osiąga rozmiary 20 – 50 cm wysokości, kulisty kształt, który rozkłada się wraz z pojawieniem się kwiatostanów. Skórzaste, grube liście i pędy, w zależności od gatunku o barwie zielonej lub purpurowej, kwiatostany bardzo okazałe, o barwie różowej lub białej, kwitnie od sierpnia, ale kwiaty sa widoczne na roślinie już od czerwca i utrzymują się przez zimę.
 4. liliowce – Hemerocallis – to bylina, jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym pomiędzy odmianami: kolor kwiatów, liści, wysokość.  Każda odmiana rośnie ładnie na wszystkich stanowiskach, jednak preferują półcień. Kwiaty w kształcie trąbkowatym, pojawiają się już w czerwcu, utrzymują się krótko, ale dzięki ich licznym okazom, występującym na jednej roślinie, mamy wrażenie, że kwitnie bardzo długo. Długie, cienkie zielone liście są malownicze, nadając atrakcyjnego wyglądu cały sezon, poruszane wiatrem tworzą bardzo malowniczy i dynamiczny obraz. Jest rośliną długowieczną, nawet 20 lat na jednym stanowisku.
 5. pelargonie – ulubione królowe balkonów, są jednoroczne, ale bardzo chętnie wykorzystywana do aranżacji donic i skrzynek balkonowych, chociaż w gruncie też urosną. Nie straszne im upały i słońce, nie wymagają także szczególnego nawożenia. Kwiaty rosną na dłuższych łodygach i maja kulisty kształt, szeroki wachlarz koloru – od bieli przez róż i czerwień, i wszystkie ich odcienie. Pojawiają się jaka jedne z wcześniejszych kwiatów, już w kwietniu i kwitną obficie aż do jesieni.
 6. dąbrówka rozłogowa – jest to płożąca bylina, która lubi miejsca cieniste, ale rośnie też na słonecznych stanowiskach. Rozrasta się bardzo szybko, pokrywając teren barwnymi, fioletowo-zielonymi pędami z  ozdobnymi liśćmi, kwiaty wzniesione na sztywnych pędach, w kolorach fioletu i błękitu. Roślina ozdobna cały rok.
 7. krwawnik – Achillea millefolium- jest rośliną bylinowa, która lubi stanowiska skrajnie suche i słoneczne, dlatego urośnie tam, gdzie nic nie rośnie. Kwiaty wzniesione na wysokich, sztywnych pędach, w barwach żółtych, pomarańczowych, czerwonych, białych i różowych, liście ostre, piłkowane, drobne. Kwitnie od czerwca.
 8. clematisy – malownicze odporne pnącza, które rosną bardzo szybko, nawet kilka metrów przyrostu rocznie, wymagają podpór. Liście klapowane, ciemnozielone, zrzucane na zimę. Kwiaty we wszystkich kolorach, nawet czarnym, kształt gwieździsty, pojawiają się już w czerwcu, kwitnienie uzależnione od odmiany. Rośnie na każdym stanowisku.

Zaprezentowane powyżej rośliny to pewniki ogrodnicze. Warto posadzić je w swoim ogrodzie, gdyż są gwarancją kwitnącego sukcesu. Niezależnie od warunków panujących w ogrodzie możemy stworzyć sobie kwitnącą oazę. Uzupełniając rośliny kwitnące nasadzeniami z krzewów i drzew, stworzymy piękny ogród!

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór donic ogrodowych z drewna: ( ogrodolandia.pl/donice-drewniane ). W ofercie znaleźć można też donice z technorattanu, plastiku czy ceramiki.
(Visited 608 times, 1 visits today)