Jako rodzic pragniesz stale stymulować rozwój swojego dziecka. Dwoisz się i troisz, aby kreatywnie spędzać czas. Czy wiesz jak to robić w sposób ciekawy i skuteczny? Sprawdź jakie zabawki pomogą Ci rozwijać wyobraźnię twojej pociechy. 

Czym właściwie jest wyobraźnia i dlaczego jest tak ważna?

Wyobraźnia jak sama nazwa wskazuje jest umiejętnością wytwarzania w umyśle pewnych wyobrażeń. Występuje w zasadzie we wszystkich aspektach twórczych życia młodego człowieka. Pomaga wykonywać różnorodne czynności, przyswajać nowe wiadomości, poznawać świat.

Zdolność do kreatywnego tworzenia wyobrażeń i tym samym pobudzania procesów mózgowych jest niezwykle ważnym elementem procesów poznawczych dziecka. Jeśli odpowiednio ją pobudzimy we wczesnych latach przyczynimy się do ukształtowania kreatywnego i pomysłowego dorosłego. Dorośli również z niej korzystają czasami nawet nie zwracając na to uwagi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele pomocnych produktów, które można wykorzystać w codziennych zabawach. Najlepiej wybieraj je mając na uwadze preferencje dziecka. Jeśli córka nie lubi lalek, to nie ma sensu zmuszać jej do zabawy w dom. Wiek jest również ważnym kryterium doboru, ponieważ na każdym etapie rozwoju maluch ma inne potrzeby.

Nie zapomnij także zwrócić uwagi na jakość produktu i rodzaj użytych materiałów. Najlepiej żeby były naturalne i jednocześnie wytrzymałe. Wiadomo nie od dziś, że pociechy potrafią się przywiązywać do rzeczy, którą nierzadko traktują jako przyjaciela i lepiej jak zabawka posłuży jak najdłużej. Miło jest także kupować zabawki wyprodukowane w Polsce, od lokalnych firm.

Kategorie zabawek.

Do przytulenia.

Większość naszych pociech lubi się przytulać, spędzać miło czas i prowadzić ożywioną konwersację z wyimaginowanymi postaciami. Możesz zatem wprowadzić do otoczenia dziecka niezastąpionego pierwszego przyjaciela, który zawsze będzie w gotowości wysłuchać, pocieszyć, a w razie potrzeby obronić w ciemnym pokoju przed potworami. Najchętniej wybierane są:

  1. Lalki – nieskończone możliwości zabawy i tworzenia sytuacji zarówno realnych, jak i tych z pogranicza fantazji.
  2. Przytulanki – zwierzaki, bohaterowie czy małe podusie, najlepiej jak są miłe w dotyku i kolorowe.
  3. Pacynki – doskonałe do odgrywania domowych teatrzyków, gdzie każdy uczestnik ma duże pole do popisu.

Rozgrywki umysłowe.

Jeśli poświęcisz czas na tego typu gry masz jak w banku szybki i sprawny rozwój swojej latorośli pod niemal każdym względem. Wybieraj te kolorowe i rozwijające pamięć, wymagające pomysłowości i szybkiej reakcji. Decyduj się na gry karciane, memory, puzzle, domino, statki.

Przedmioty użytkowe.

Śmieszna torebka, piórnik czy poducha stworzą okazję do fantazjowania nie tylko podczas zabawy, ale i w codziennych sytuacjach takich jak: podróż, kolejka w przychodni czy spacer.

Jak widzisz dobór odpowiednich zabawek oraz czas, który poświęcisz na wspólną zabawę jest kluczem do pobudzania wyobraźni dziecka. Takie działania na pewno przyniosą spodziewane korzyści.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kalimba.pl – sklep internetowy z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci.
(Visited 351 times, 1 visits today)