Nagrobek, tak jak mówi nazwa, umieszcza się dokładnie na miejscu pochówku konkretnej osoby. To on powinien informować, kto spoczywa w mogile i co zrobił dla doczesnego świata. Przez setki lat uważano, że jeśli krewni nie wystawią porządnego pomnika, to w życiu spotka ich surowa kara. Pogląd ten przez lata ewoluował i dziś, choć nikt już nie obawia się przykrych konsekwencji, nagrobki na cmentarzach dalej informują o zmarłych i stawiane są ku czci ich pamięci.



W dawnych czasach nagrobki miały przede wszystkim chronić zwłoki przed zbezczeszczeniem oraz przed dzikimi zwierzętami. Wraz z upływem wieków, bez względu na to, czy byli to Rzymianie czy Słowianie, zaczęto budować grobowce na wzór prawdziwych domów, a to dlatego, że według ówczesnych wierzeń, zmarli przodkowie dalej wiedli życie, które po prostu zmieniło swoją formę. Nagrobek czy grobowiec był zatem miejscem, gdzie łączyły się obydwa wymiary ludzkiego losu.

Pamięć o zmarłych

Rzymianie i Grecy traktowali nagrobki jako miejsca, w których przechowuje się pamiątki po zmarłym oraz jako sposób na zachowanie zmarłych w pamięci. To wszystko miało zapewniać nieżyjącym osobom życie wieczne. Dzięki temu nawet ci, którzy za życia nie dokonali nic wielkiego, mogli być niezapomniani przez wieki, bo zapewniały im to okazałe grobowce i nagrobki. Tak też jest i dzisiaj, kiedy niemal na każdej mogile krewni stawiają mniejszy lub większy pomnik z kamienia, który z pewnością przetrwa lata.

Ludzka duma

Od wieków stawiane nagrobki były też niezbędnym świadectwem pozycji i rodowego splendoru. Nie można było postawić byle czego. W przedsięwzięcie zaangażowana była często cała rodzina. Ten powód stawiania cmentarnych pomników przetrwał do dziś. Bardzo często zdarzało się, że finansowanie takiego przedsięwzięcia było zadaniem dla wielu członków rodziny, bo jedna osoba nie byłaby w stanie udźwignąć takiego ciężaru.

Dziś na szczęście nie trzeba hołdować takim tradycjom. Wystarczy, gdy bliscy wybiorą pomnik zgodny z upodobaniami czy aktualnymi trendami w tym zakresie, lub też taki, który najbardziej pasuje do charakteru zmarłej osoby.

Minimalizm wkroczył na cmentarze

Tak jak w wielu dziedzinach życia, minimalizm zapanował i wśród nagrobkowych trendów. Proste, kamienne płyty wyglądają niezwykle nobliwie. Prezentują doskonale piękno kamienia użytego do ich wykonania. Na ich tle znakomicie wyglądają wszelkie epitafia lub zwykłe słowa upamiętniające zmarłego.

Coraz częściej spotyka się też nagrobki o niezwykłych formach i kształtach. Ostatnio ogromną popularnością cieszą się kamienne elementy w formie pociętego na plastry pnia drzewa. Inną popularną formą są kamienne, otwarte księgi lub zwykłe, poziomo ułożone kamienne płyty bez zbędnych ozdób.

Zanim zapadnie decyzja o kształcie nagrobka, warto porozmawiać z profesjonalistami, takimi jak chociażby ci ukrywający się pod adresem www.szczerba-granit.pl. Dzięki temu można od razu uzyskać informację, czy dana wizja nagrobka jest możliwa do realizacji, czy też koncepcja będzie wymagała dopracowania.

(Visited 165 times, 1 visits today)