Z przyzwyczajeniem dziecka do samodzielnego spania boryka się wiele rodziców. Jeśli maluch od początku spał razem z rodzicami, zadanie to nie jest łatwe. Zmiana tego przyzwyczajenia jest  trudna dla dziecka, jak i dla rodzica.

Podczas prób warto pamiętać, że osobne spanie jest korzystne dla obu stron. Jak sprawić, aby wieczorny rytuał  kładzenia się do łóżeczka przebiegał bez problemów? Co zachęci malucha do snu?Wieczorna rutyna przed snem

Żeby dziecko przyzwyczaiło się do nowej sytuacji, trzeba opracować pewną rutynę. Warto wytłumaczyć dziecku jak będzie przebiegał  od tego momentu wieczór. Najpierw mniej lubiana przez dzieci część, czyli kąpiel i mycie zębów.

Potem czas na chwilę przyjemności np. czytanie bajki na dobranoc. Dziecko w ten sposób może się uspokoić i wyciszyć przed snem. Przed wyjściem z pokoju rodzić powinien się pożegnać — np. przytulić i powiedzieć „dobranoc”. To daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa.

Wiedząc, jakie są kolejne kroki rytuału, dziecko jest spokojniejsze. Z kolei mniejsze dzieci dzięki systematyczności szybciej przyzwyczajają się do wieczornej rutyny i łatwo w ten sposób uczą się regularnego snu.

Nastawienie rodzica

Podejście rodzica jest najważniejsze, kiedy chce odzwyczaić dziecko od spania w łóżku dorosłego. Nie można być uległym. Kiedy raz pokaże dziecku, że płaczem może wymusić ponowne spanie z rodzicami, będzie próbowało tego sposobu za każdym razem.

Rodzice powinni również uzbroić się w cierpliwość. To jak szybko dziecko nauczy się spać samodzielnie, zależy od jego charakteru i wieku. Może to być tydzień, miesiąc, a nawet pół roku. Kiedy dziecko próbuje manipulować płaczem lub jest niespokojne, rodzic musi zachować spokój i nie dać się ponieść emocjom. Trzeba być wytrwałym i konsekwentnym. Jeśli po długim czasie rodzic ulegnie, cała praca może pójść na marne.

Łóżko dla dziecka

Dużą rolę w tym, czy dziecko będzie chciało spać samo zamiast z rodzicami, odgrywa łóżko dziecięceKolorowe łóżko ze zwierzątkami, księżniczkami czy samochodzikami będzie kojarzyło się maluchowi lepiej niż nudny, zwykły mebel. Warto zakupić je na samym początku próby przyzwyczajenia malucha do samodzielnego spania, aby bardziej go to do tego zachęciło.

Łóżeczka dla dzieci z obrazkami są doskonałym  uzupełnieniem pokoju, ale przede wszystkim zapewnią dziecku wygodny sen. Szeroka oferta łóżeczek dziecięcych na rynku gwarantuje ciekawe wzory i kolory zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Producent łóżek dziecięcych Zasypianko radzi:

„Świetnym wyborem są też łóżka dla dzieci w kształcie samochodów. W ciągu dnia mogą być doskonałym miejsce na zabawę, a wieczorem zachęcają do snu w nich”.

Pościel dziecięca

Nie tylko łóżeczko dla dziecka może zachęcić je do spania w swojej własnej przestrzeni. Pościel również może w tym pomóc. Kolorowe pościele z obrazkami lub wzorkami będą dla dziecka bardziej interesujące niż te w sypialni rodziców.

Jeśli dziecko jest straszne, warto pozwolić mu wybrać pościel samemu, pod warunkiem, że będzie pod nią spał. Pościel musi być uszyta z przyjemnego materiału. Wygodna i przytulna poszewka sprawi, że dziecko będzie spało komfortowo. Nawet taki mały element może pomóc mu nauczyć się spać bez rodziców.

(Visited 395 times, 1 visits today)