Zasadność stosowania konopi budzi liczne kontrowersje. Przez wiele osób jest ona uznawana za niebezpieczną roślinę, z którą nie warto mieć do czynienia. Oczywiście prawdą jest, że konopie mogą być szkodliwe, ale wiedza na ich temat rośnie i obecnie wiadomo, że dostępne są formy ich wykorzystywania, które mogą dobrze wpłynąć na pracę organizmu.

Nasiona tej rośliny są używane się na przykład do wytwarzania żywności.



 

Jakie produkty mogą zawierać konopie?

Spożywanie konopi indyjskich kojarzy się z reguły z paleniem marihuany. Jednak nie jest to jedyny sposób jej wykorzystania – nasiona tej rośliny można dodawać również do produktów żywnościowych. Popularne jest wykorzystywanie jej w słodyczach, takich jak czekolada, ciastka, cukierki, miętówki, a nawet żelki. Można też upiec swoje własne ciasto zawierające konopie.

Z tych roślin wytwarza się też półprodukty (takie jak masła czy oleje), które wykorzystuje się później do dalszego przygotowywania potraw i deserów. “Oleju zawierającego konopie można użyć do smażenia warzyw i jajek, do sałatek czy do pieczenia deserów” – podpowiada pracownica sklepu Pan Pestka.

Z tej rośliny można wytwarzać również napoje, takie jak alkohole, które można też wykorzystywać jako dodatek, na przykład do deserów. Z konopi indyjskiej można także zaparzyć herbatę. Jak widać, zastosowanie tej rośliny jest szersze, niż mogłoby się wydawać.

W przypadku niektórych wyrobów stosuje się nasiona konopi, w innych łodygi i pozostałe części roślinne. Do celów spożywczych można wykorzystać także koncentrat wytworzony z roślin.

Jakie właściwości mają produkty spożywcze z konopiami?

Konopie, które spożywa się wraz z żywnością, mają podobne właściwości do tych, które się pali. Skutki są jednak widoczne później, dlatego bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z ilością.

Jeśli ktoś przygotowuje ciasto z konopiami, zaleca się zacząć od jednego kawałka i kontrolować jak się czuje dana osoba przez godzinę lub dwie. Działanie jest uzależnione od mocy użytych składników oraz od reakcji organizmu.

Niektórzy uważają, że nasiona konopi wpływają pozytywnie na metabolizm i że mogą przyczyniać się do walki z otyłością, mimo tego, że marihuana często wzmaga apetyt. Spożywanie tej rośliny ma zatem swoje korzyści, ale kluczem jest odpowiednie dawkowanie i poznanie wpływu przysmaków tego typu na organizm danego człowieka.

Można eksperymentować w kuchni, ale konieczne jest zachowanie ostrożności. Dotyczy to również kupnych produktów – ich producenci potrafią lepiej dobrać ilość konopi w danym artykule żywnościowym, ale nie zmienia to faktu, że każdy może reagować inaczej na ich spożycie.

(Visited 194 times, 1 visits today)