Najpopularniejsze stalowe wkłady kominowe są oferowane w dwóch rodzajach przekrojów – jako okrągłe lub owalne. Ze względu na inną geometrię różnią się one nieco swoimi parametrami, najważniejsze jest jednak to, że można je zamontować w kominach o innych wymiarach.

Tam, gdzie nie zmieści się wkład okrągły, można użyć wkładu owalnego. Wybór odpowiedniego wkładu wymaga jednak uwzględnienia wielu parametrów, a kształt jest tylko jednym z nich.



Jakie cechy są najbardziej istotne przy wyborze wkładu kominowego?

“Wkład kominowy jest rozwiązaniem, które pozwala na podłączenie nowoczesnego kotła, kominka lub pieca do istniejącej instalacji kominowej podczas modernizacji systemu ogrzewania albo przy wznoszeniu nowego budynku.

Wkład będzie niezbędny, żeby urządzenia grzewcze nowej generacji mogły współpracować z kominem murowanym bez narażania się na ryzyko „pocenia się”, powstania nieszczelności lub złego ciągu i zaburzeń w przepływie powstających gazów.

Zamontowanie odpowiedniego wkładu jest też konieczne w przypadku podłączenia kotła gazowego lub zasilanego olejem opałowym. Warto pamiętać o tym, że wkład kominowy powinien być dobrze dobrany nie tylko do typu kotła lub pieca, ale także do wymagań określonych przez jego producenta co do przekroju przewodu, przy wyborze trzeba więc uwzględnić wymiary wewnętrzne komina murowanego” – wyjaśnia specjalista z firmy Tanie Kominy, dostawcy  systemów kominowych i wkładów kominkowych.

Jednym z najważniejszych parametrów, od którego trzeba rozpocząć szukanie odpowiedniego wkładu kominowego, jest rodzaj opału, którym zasilane będzie podłączone do niego urządzenie grzewcze.

W przypadku kotłów, pieców i wkładów kominowych opalanych paliwami stałymi – węglem, drewnem w postaci szczap i polan, brykietów albo pelletu drzewnego ważne, żeby był on wykonany z blachy, która będzie odporna na bardzo wysoką temperaturę.

Jest to istotne, ponieważ gazy powstające przy spalaniu węgla zawierają sporo sadzy, która osadza się wewnątrz przewodu kominowego. Palenie drewnem oznacza z kolei gromadzenie się w kominie substancji smolistych.

Oba te rodzaje osadów są niezwykle łatwopalne, więc w sytuacji, gdy komin nie był od dłuższego czasu prawidłowo czyszczony, może dojść do ich samozapłonu. Powstająca podczas pożaru komina temperatura niejednokrotnie sięgać nawet 1000°, wyłącznie wkład wykonany ze stalowej blachy żaroodpornej jest w stanie poradzić sobie w takich warunkach, nie tracąc szczelności i nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się ognia na pozostałe elementy budynku.

Kupując wkład do kotła olejowego albo gazowego trzeba pamiętać, że powstające w nich spaliny są dość chłodne. Z tego powodu dość łatwo ulegają skropleniu na wewnętrznych ściankach komina, zwłaszcza tuż po tym, jak zacznie on pracę.

Choć przy spalaniu oleju i gazu nie występuje emisja groźnych pyłów, to nie wolno zapominać, że zawierają one pewną ilość zanieczyszczeń, np. azotu czy siarki. W wyniku zachodzących podczas spalania reakcji tworzą się z nich związki chemiczne, przede wszystkim różnego typu kwasy, m.in. węglowy, azotowy czy siarkowy.

W momencie, gdy spaliny skraplają się na ściankach komina, tworząc tzw. kondensat, jednymi z jego składników są związki tego rodzaju. Kondensat spływa po wewnętrznych ściankach wkładu kominowego, a ze względu na swój skład może powodować jego przyspieszoną korozję. By można było wyeliminować to ryzyko, musi on być zrobiony ze stali kwasoodpornej.

Przy wyborze odpowiedniego wkładu kominowego poza typem materiału, z jakiego będzie zrobiony wkład trzeba też uwzględnić czynniki związane z jego wymiarami i kształtem.

Owalny czy okrągły – jaki wkład kominowy wybrać?

Każde urządzenie grzewcze podczas swej pracy wytwarza określoną ilość dymu, która jest uzależniona od różnych czynników, ale przede wszystkim od tego, jaka ilość opału może być spalona w danym odcinku czasu oraz jaka porcja powietrza jest do tego niezbędna.

Do płynnej pracy urządzenia wszystkie gazy z paleniska muszą być sukcesywnie odprowadzane na zewnątrz. W przeciwnym razie spalanie nie będzie zachodziło w optymalnych warunkach, a kocioł lub piec zużyje więcej opału, a w skrajnym przypadku przestanie pracować.

Projektanci urządzeń grzewczych przygotowując nowy model kotła lub pieca obliczają zarówno maksymalną, jak i minimalna ilość spalin, którą będzie produkował. W przypadku urządzeń z ciągiem wymuszonym wentylatorem pozwoli to na łatwe obliczenie potrzebnej średnicy wkładu.

Przy kotłach i piecach wykorzystujących naturalny ciąg ważne jest uwzględnienie wpływu średnicy wkładu na powstające ciśnienie, a zarazem na ciąg kominowy.

Każdy kocioł, piec lub wkład kominowy ma określoną przez producenta średnicę przewodu kominowego, do jakiego powinien być podłączony. Dla zapewnienia odpowiedniej pracy komina w środku należy więc umieścić okrągły wkład kominowy o wybranej średnicy.

Jest to korzystne, ponieważ taki przekrój przewodu dymowego zapewnia najlepszy przepływ spalin, nie powodując żadnych turbulencji i zakłóceń. O ile w przypadku nowych budynków na ogół nie ma problemu z dostosowaniem średnicy okrągłego wkładu do rozmiarów komina, o tyle w starszych budynkach wewnętrzne wymiary przewodów bywają zbyt małe, żeby zmieścił się w nich wkład o wymaganym przekroju.

Ten problem można łatwo rozwiązać, gdy komin ma kształt prostokątny. W takim przypadku można zastosować wkład owalny, który będzie miał odpowiedni przekrój.

Wkłady owalne pozwolą na optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz komina i umożliwią zamontowanie urządzeń, które potrzebują większych przekrojów wkładów, niż mogłyby mieć wkłady okrągłe, mieszczące się w takim kominie. Stosowanie wkładu owalnego może mieć pewien wpływ na pogorszenie przepływu spalin, dlatego przy montażu systemu kominowego należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie i uszczelnienie wszystkich połączeń.

(Visited 212 times, 1 visits today)