Siłowniki hydrauliczne pełnią bardzo istotną rolę w branży budowlanej. Są nieodłącznymi elementami maszyn, takich jak m.in. koparki, bez których trudno sobie nawet wyobrazić plac budowy. A jak wiadomo – ciężki sprzęt pracuje w równie ciężkich warunkach, dźwigając ogromne ładunki oraz wykonując trudne i wymagające zadania.

Wielogodzinny kontakt z rozmaitymi nieczystościami stanowi nie lada wyzwanie dla siłowników. Dlatego, żeby mieć pewność, że te będą działać bez zarzutu, należy odpowiednio o nie dbać. Jednak tak czy inaczej trzeba liczyć się z tym, że czasem może dojść do awarii.

W takim wypadku powinniśmy powierzyć zadanie regeneracji siłowników hydraulicznych profesjonalnemu serwisowi.



Uszkodzenie siłownika – co może być przyczyną? Najczęstsze przyczyny awarii

Na początku warto wspomnieć, że siłowniki hydrauliczne są częściami serwisowymi, a więc chcąc, by działały bez zarzutu przez długie lata, musimy dbać o ich regularne serwisowanie. Wspomniane elementy maszyn budowlanych narażone są na ciągłe funkcjonowanie w trudnych warunkach.

Zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza siłowników podczas codziennej pracy, z czasem obniżają ich sprawność, a ostatecznie doprowadzają do uszkodzenia podzespołów. I mimo że produkcja siłowników odbywa się z najwyższą starannością i dbałością o wysoką jakość produktu, naturalnym zjawiskiem jest to, że części stopniowo się zużywają.

Całkowicie normalna jest więc przykładowo utrata szczelności dławicy, przecieki wewnątrz mechanizmu czy zużycie prowadnic tłoczyska. Oczywiście mogą się zdarzyć również inne rodzaje awarii, np. wynikające z fizycznych uszkodzeń elementów hydraulicznych – te na ogół wymagają szybkiej interwencji.

Czasem też sami możemy przyczynić się do pogorszenia stanu siłowników, przeciążając maszynę albo zapominając o terminowej wymianie oleju (zanieczyszczony olej wpływa na pogorszenie jakości smarowania).

Wizyta w serwisie hydrauliki siłowej – po czym poznać dobry serwis?

Oddanie siłowników do regeneracji powinno być poprzedzone wyborem odpowiedniego serwisu. Nie każdy warsztat oferuje taką samą jakość usług. Niektóre firmy kuszą niskimi cenami, ale niewielki koszt naprawy nie jest jedynym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować.

Warto zwrócić uwagę na podejście do klienta, otwartość w przekazywaniu informacji, rodzaj i jakość stosowanych uszczelnień oraz to, czy serwis dysponuje stacją diagnostyczną, na której można wykonać testy siłowników. Posiadając takie informacje, jesteśmy w stanie się zorientować, czy dana firma jest solidna i wiarygodna. To z kolei pomoże nam w podjęciu decyzji, czy warto powierzyć tamtejszym specjalistom nasze podzespoły.

Regeneracja siłowników hydraulicznych krok po kroku. Etapy prac

Proces regeneracji siłowników hydraulicznych dzieli się na kilka etapów:

  1. Rozłożenie podzespołu na części pierwsze i dokładne sprawdzenie stanu poszczególnych elementów. Dzięki temu fachowiec może przedstawić klientowi zakres prac. Doświadczony specjalista jest w stanie ocenić, czy uszkodzone elementy da się zregenerować bez konieczności wymiany. A jako że wymiana zwykle jest opcją droższą i mniej korzystną dla klienta, taka pomoc może stanowić nie lada oszczędność.
  2. Po dokonaniu oględzin, fachowiec przygotowuje wycenę i prezentuje klientowi koszt naprawy oddanych do serwisu siłowników. Informacje na temat wyceny powinny być jasne i klarowne. Klient powinien wiedzieć, ile i za co przyjdzie mu zapłacić.
  3. Kolejnym etapem jest sama naprawa. Fachowiec, w oparciu o wyszczególniony wcześniej zakres prac, wykonuje wszystkie niezbędne do przywrócenia siłowników do działania czynności. Obejmować one mogą m.in. takie działania jak szlifowanie i chromowanie, wymiana łożysk, tłoczyska, cylindra lub uszczelnień itd. Warto dodać, że zastosowanie uszczelnień wysokiej jakości może znacząco zwiększyć wytrzymałość siłownika.
  4. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac, siłowniki hydrauliczne powinny zostać poddane testom. Robi się to w celu sprawdzenia, czy regeneracja się powiodła i czy siłowniki działają bez zarzutu. Jeśli się to potwierdzi, można z czystym sumieniem oddać je klientowi.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://banat.pl/

(Visited 87 times, 1 visits today)