Uszczelnienia są niezastąpionym elementem wielu konstrukcji. Uszczelnienia techniczne nie tylko zachowują szczelność łączenia dwóch elementów danego produktu, ale również spełniają inne funkcje. W wielu przypadkach ciężko byłoby zastąpić uszczelnienia techniczne tak, aby zachować sprawne i odpowiednie działanie danej maszyny czy urządzenia.

Kolejnym atutem jest fakt, że dzięki zastosowaniu uszczelnień technicznych mamy możliwość rozłożenia danej maszyny na części, gdyż jej elementy nie są ze sobą stale połączone. Jest to bardzo istotne w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z materiałami eksploatacyjnymi, które po prostu się zużywają i wymagają wymiany.

Uszczelnienia techniczne pozwalają na zastosowanie konstrukcji, którą możemy zdemontować w każdym momencie i połączyć na nowo, nie wpływając przy tym na funkcjonowanie urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że dobór uszczelnienia nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać.

Uszczelnienie techniczne powinno być dostosowane do konkretnego produktu i miejsca użytku, tak aby spełniało swoją funkcję w jak najlepszy sposób. Jakie aspekty powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze uszczelnień technicznych? Co warto wiedzieć? Poniżej podpowiadamy.



Uszczelnienia techniczne – co warto wiedzieć?

Uszczelnienia techniczne są bardzo ważnym elementem wielu konstrukcji, maszyn czy urządzeń. Niestety niektóre firmy nie przywiązują zbyt dużej uwagi do tego tematu, co jest ogromnym błędem.

Dobrze dobrane uszczelnienia techniczne przyczyniają się do zmniejszenia awaryjności każdej konstrukcji, co przekłada się na nasze finanse, gdyż minimalizujemy ryzyko przestoju maszyn czy zatrzymania pracy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie źle dobrane uszczelnienia są głównym źródłem wielu awarii.

Kolejną sprawą jest wyżej wspomniana możliwość rozłożenia danej konstrukcji na części. Bez zastosowania uszczelek technicznych ciężko byłoby tego dokonać.

Należy jednak pamiętać, że uszczelnienia techniczne muszą być dobrane zgodnie ze specyfikacją danej rzeczy, maszyny czy urządzenia. Różne branże przemysłowe wymagają zastosowania wielu rodzajów uszczelek technicznych – z reguły nie może być to jeden i ten sam produkt.

SONY DSC

Oringi, simmeringi, taśmy prowadzące, pierścienie –rodzaje uszczelnień technicznych

Uszczelnienia techniczne w dzisiejszych czasach to nie jedna i ta sama guma, ale szeroka gama produktów o różnych zastosowaniach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do tematu uszczelek, gdyż nie każdy rodzaj będzie pasować do naszego produktu.

Najczęściej wybieranym uszczelnieniem są oringi. O-ring to uszczelka pierścieniowa statyczna, stosowana w miejscach, gdzie dwa elementy mają za zadanie docisnąć o-ring.

Inne uszczelki to simmeringi. Simmering to również uszczelnienie pierścieniowe, lecz różnią się od oringów tym, że są to uszczelki dynamiczne. Tego typu produktu stosowane są najczęściej przy elementach obrotowych.

Kolejne uszczelnienia techniczne to taśmy prowadzące, które znajdują zastosowanie przy siłownikach hydraulicznych.

SONY DSC

Materiały do produkcji uszczelnień technicznych najwyższej jakości

Uszczelnienia techniczne produkowane są z wielu różnych materiałów, co pozwala na dostawanie ich do konkretnych potrzeb klienta. Każda maszyna, produkt czy konstrukcja potrzebuje innego uszczelnienia – czasami nawet podobne maszyny, wykonujące przybliżoną do siebie pracę, będą potrzebować kompletnie innych uszczelek. O–ring będzie pasował do jednego rodzaju maszyn, a simmering do innego.

Uszczelnienia techniczne to produkty o różnych właściwościach, jednak ważna jest również ich twardość. W zależności od potrzeb i innych czynników powinniśmy wybrać uszczelki, które jednocześnie zapewnią amortyzację a same nie stracą na wartości.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/


 

(Visited 129 times, 1 visits today)