O wystąpieniu przecieku najczęściej dowiadujemy się wtedy, gdy widzimy już wilgoć na ścianach, podłogach lub sufitach. Często jednak trudno nam jednoznacznie określić, w którym miejscu dokładnie nastąpił przeciek. Na szczęście, w takiej sytuacji nie trzeba kuć i demontować na oślep, ponieważ można skorzystać z nowoczesnych metod lokalizacji nieszczelności.

Gdy zauważamy ślady przecieków, nie powinniśmy czekać. Może się okazać, że brak szybkiej reakcji doprowadzi nawet do awarii urządzeń elektrycznych wskutek uszkodzenia instalacji elektrycznej, do zalania mieszkania czy też do zniszczenia mebli i drogich materiałów wykończeniowych. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy firm, których specjalnością jest szukanie wycieków z użyciem odpowiednich narzędzi.Na samym początku najczęściej określa się stopień zawilgocenia ścian, co pozwala również na wskazanie na zasięg problemu. Do tego celu stosuje się specjalne elektroniczne wilgotnościomierze, które również mogą być uzupełnione o badanie kamerą termowizyjną.

Gdy określenie miejsca wycieku na tym etapie nie jest możliwe, a także nie można wskazać, której dotyczy on instalacji, wykonuje się zwykle próby ciśnieniowe. Jeżeli doszło do uszkodzenia instalacji centralnego ogrzewania czy doprowadzającej wodę użytkową oraz do wycieku, ciśnienie w instalacji nie będzie prawidłowe. Jeżeli instalacje CO oraz CWU wykazują prawidłowe ciśnienie, trzeba też wziąć pod uwagę możliwość wycieku z instalacji kanalizacyjnej.

Przy instalacjach wykorzystujących ciepło stosuje się najczęściej kamery termowizyjne, które pokazują miejsca, w których ciepło wydostaje się z instalacji – wtedy widoczne jest ono na ekranie jako kolor biały, czerwony czy pomarańczowy, natomiast otoczenie zachowuje ciemniejsze kolory. Gdy do wycieku doszło w instalacji z wodą zimną, najczęściej wykorzystuje się metodę nasłuchu elektroakustycznego czy też gazu znacznikowego.

Inne metody stosowane przy lokalizacji wycieków to metoda endoskopowa, która polega na zastosowaniu niewielkiej kamery. W skrajnych przypadkach, gdy miejsce wycieku także nie jest możliwe do wskazania, stosuje się też cyfrowe korelatory. Metoda korelacji szumu wycieku polega na dokonaniu analizy szumu wywoływanego przez wyciek.

(Visited 265 times, 1 visits today)