Olejki eteryczne są powszechnie stosowane nie tylko w branży kosmetycznej, ale również w prywatnych domach i mieszkaniach, w celu poprawy panującego w nich klimatu oraz w celach terapeutycznych. Mogą być wytwarzane praktycznie ze wszystkich występujących w przyrodzie roślin i na różne sposoby. W artykule opisujemy 5 najważniejszych sposobów wytwarzania olejków eterycznych.
Pozyskiwanie olejków eterycznych poprzez destylację
Jedną z najczęściej stosowanych metod otrzymywania olejków eterycznych jest destylacja. Może być ona przeprowadzona na 3 sposoby: jako destylacja parą wodną, jako frakcjonowanie lub jako sucha destylacja.
Pierwsza z tych metod, czyli destylacja parą wodną polega na zagotowaniu wody i przepuszczeniu przez elementy roślin, z których chce się pozyskać olejki eteryczne, parę wodną. W następnym etapie para wodna, wraz z lotnymi cząsteczkami zapachowymi ulega skropleniu, a dzięki temu, że olejki zapachowe nie są rozpuszczalne w wodzie, można je z niej w łatwy sposób odseparować.
Jak dodaje nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu ze zdrową żywnością online Batom.pl, w którym można także kupić wiele innych rodzajów produktów do codziennego użytku: Destylację parą wodną najczęściej wykorzystuje się do pozyskiwania olejków eterycznych ze świeżych części roślin, czyli m.in. z łodyg, z liści i z płatków kwiatów.
W podobny sposób przebiega także sucha destylacja, tylko w tym przypadku nie wytwarza się pary wodnej. Materiał, z którego pozyskuje się olejki eteryczne jest podgrzewany bez substancji pośredniczącej, co sprawia, że można uzyskać dodatkowe nuty zapachowe.
Z kolei frakcjonowanie to tak naprawdę dodatek do pozyskiwania olejków eterycznych metodą destylacji. Metoda ta pozwala wydzielić konkretne cząsteczki zapachowe, po to, żeby zmodyfikować zapach i mieć lepszą kontrolę nad finalnym zapachem perfum lub mieszanki olejków eterycznych.
Wytwarzanie olejków metodą ekstrakcji
Olejki eteryczne mogą być również pozyskiwane metodą ekstrakcji. Ta metoda jest bardzo ekonomiczna i daje możliwość pozyskiwania olejków eterycznych nie tylko z części roślin, ale również z materiałów pochodzenia zwierzęcego.
Materiał, z którego chce się pozyskać olejki eteryczne umieszcza się na zanurzonych w rozpuszczalniku metalowych płytach, a następnie podgrzewa. Uzyskana w ten sposób mikstura, która składa się np. z rozpuszczonych kwiatów, pigmentów, olejków i wosku jest następnie transportowana systemem rurek próżniowych do dużego zbiornika, w którym po odseparowaniu zastosowanego rozpuszczalnika uzyskuje się tzw. konkret.
Materiał ten ma dosyć tępą konsystencję, dlatego też zostaje poddany działaniu alkoholu etylowego, który jest odparowywany w procesie powtórnej destylacji, a w wytwórni olejków eterycznych pozostaje skoncentrowany absolut, którego zapach jest bliźniaczo podobny do zapachu materiału źródłowego.
Ze względu jednak na ryzyko pozostania w olejku pewnych ilości rozpuszczalnika, metoda ta nie jest stosowane do tworzenia olejków do celów terapeutycznych, a jedynie olejków, które są wykorzystywane w produkcji perfum.
Metoda enfleurage, czyli absorpcja
Ta metoda pozyskiwania olejków eterycznych jest stosunkowo rzadko stosowana. Wykorzystuje się ją do pozyskiwania olejków z pyłków kwiatowych. Płatki kwiatów układa się na przygotowanych wcześniej, wysmarowanych tłuszczem płytach.
Tłuszcz na płytach ma za zadanie rozpuścić znajdujący się w płatkach kwiatów olejek eteryczny i go pochłonąć. W następnym etapie pozyskany olejek eteryczny jest oddzielany od tłuszczu za pomocą alkoholu.
Wytłaczanie olejków eterycznych
Ta metoda pozyskiwania olejków eterycznych jest opłacalna jedynie z wykorzystaniem skórek owoców cytrusowych. Olejek ze skórek może być wyciskany ręcznie lub mechanicznie z zastosowaniem prasy.
Maceracja
Maceracja to proces, który przypomina nieco absorpcję. W procesie maceracji materiał źródłowy do pozyskania olejków eterycznych jest zanurzany w zbiorniku z płynnym tłuszczem, który zanurza się w kąpieli wodnej i przez koło 24-48 godziny podgrzewa do temperatury 50-70 stopni. Uzyskany w ten sposób konkret umieszcza się w alkoholu, który staje się nośnikiem substancji zapachowych.