Wybór odpowiednich okien i drzwi balkonowych i tarasowych ma bardzo duże znaczenie nie tylko w mieszkaniach, ale także  w domach jednorodzinnych.

Żeby mogły one w pełni spełniać swoje zadania, czyli żeby były na pewno w pełni funkcjonalne, żeby zapewniały odpowiednią estetykę wykończenia wnętrza oraz żeby zapewniały w nim odpowiednią ilość dochodzącego do wnętrza światła słonecznego.

W naszym artykule tłumaczymy, jakie są rodzaje drzwi balkonowych oraz czym powinniśmy się kierować podczas wybieranie okien balkonowych i tarasowych.Na co zwracać uwagę, żeby wybrane okna balkonowe zapewniały odpowiednią estetykę?

Duże przeszklenia są coraz częściej wybierane przez projektantów budynków, dlatego, że dzięki nim ma się możliwość znacznej poprawy estetyki wykończenia zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej części budynku.

Dla użytkowników dużych przeszkleń, czyli w tym przypadku dużych drzwi i okien balkonowych lub tarasowych, dokładny wygląd ram okiennych i wielkość zastosowanych w nich przeszkleń będzie w stanie pozytywnie wpłynąć na osiągnięty efekt aranżacji wnętrza.

Bardzo dużą zaletą zastosowania dużych przeszkleń będzie również zagwarantowanie sobie odpowiedniej ilości światła w domu. Efekt ten będzie tym lepszy, im większe będą same przeszklenia.

W przypadku bardzo dużych przeszkleń najczęściej zaleca się zastosowanie systemów aluminiowych, które są po prostu znacznie bardziej wytrzymałe od stolarki plastikowej lub drewnianej, a przy tym gwarantują osiągnięcie znakomitej estetyki wykończenia.

Nie zawsze jednak jest konieczność i możliwość zastosowania bardzo dużych przeszkleń, w takich przypadkach bez problemu można też zastosować zwykłe okna PCV.

Co może wpływać na odpowiednią funkcjonalność okien balkonowych?

Bardzo ważnym elementem przy wyborze okien balkonowych lub tarasowych będzie także ich funkcjonalność, a dokładniej rodzaj ich konstrukcji.

Obecnie producenci stolarki okienno-drzwiowej oferują wiele rodzajów systemów drzwi balkonowych, które różnią się między sobą sposobem konstrukcji i ich otwierania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która jest cenionym w regionie producentem stolarki okiennej: “Obecnie klienci, chcąc wybrać odpowiednie do ich potrzeb rodzaje okien i drzwi balkonowych mają kilka możliwości.

Mogą się zdecydować m.in. na drzwi balkonowe rozwieralno-uchylne, na drzwi balkonowe uchylno-przesuwne, na drzwi podnoszono-przesuwne lub na drzwi przesuwne. Wybrany rodzaj stolarki okienno-drzwiowej będzie miał wpływ nie tylko na wygodę ich otwierania i zamykania, ale również na to, jak dużo i czy w ogóle dane drzwi będą zabierały po otworzeniu miejsce wewnątrz pomieszczenia”.

Odpowiednia izolacyjność dużych przeszkleń

W przypadku dużych i bardzo dużych przeszkleń istotnym problemem może być też to, żeby pomimo swoich rozmiarów były w stanie zapewniać swoim użytkownikom właściwą izolacyjność.

Każde drzwi balkonowe powinny się odznaczać odpowiednimi parametrami technicznymi. Koniecznie muszą zapewniać użytkownikom właściwą izolację termiczną i izolację akustyczną, tak żeby duża powierzchnia okien powodowała uciekania z wnętrza budynku ciepła i na to, żeby do środka nie przedostawało się też zbyt wiele dźwięków otoczenia.

Wybierając okna i drzwi balkonowe trzeba więc koniecznie zwrócić uwagę na wielkość opisujących je współczynnika przenikania ciepła oraz wyrażonego w decybelach wskaźnika izolacyjności akustycznej.

Rodzaj progu okiennego

Istotnym elementem w przypadku okien balkonowych i tarasowych jest również wysokość progu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płaskiego progu aluminiowego, który przyczyni się do likwidacji barier architektonicznych.

Co to znaczy?

To znaczy, że niski próg sprawi, że na balkon lub na taras spokojnie będą mogły samodzielnie wyjechać także osoby , które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Na taras będzie można również spokojnie wyjechać z dzieckiem w wózku.

Nawet jeżeli w momencie wybierania okna tarasowego nie mamy potrzeby zadbania o to, żeby nie stanowiły one żadnej bariery architektonicznej, nie znaczy to, że za kilka lat taka potrzeba nie powstanie, dlatego też warto jest o to zadbać od razu przy projektowaniu wnętrza i wybieraniu okien balkonowych.

(Visited 103 times, 1 visits today)