Silosy zbożowe to konstrukcje służące do przechowywania ziaren zbóż, a także innych produktów, takich jak pasze dla zwierząt, produkty przemysłowe, a także różnego rodzaju substancje płynne. Dostępne są w różnych wariantach, zależnie od wielkości, budowy oraz przeznaczenia. Niezależnie od rodzaju, stanowią podstawowe wyposażenie średnich i dużych gospodarstw rolnych, w szczególności zaś tych ukierunkowanych na produkcję ziarna.
Silosy zbożowe to konstrukcje służące do przechowywania ziaren zbóż, a także innych produktów, takich jak pasze dla zwierząt, produkty przemysłowe, a także różnego rodzaju substancje płynne. Dostępne są w różnych wariantach, zależnie od wielkości, budowy oraz przeznaczenia.
Niezależnie od rodzaju, stanowią podstawowe wyposażenie średnich i dużych gospodarstw rolnych, w szczególności zaś tych ukierunkowanych na produkcję ziarna.
Różne rodzaje silosów zbożowych
Poszukujesz folii do okrycia kiszonki ze zboża? Folia Silosowa Bock to najlepsze rozwiązanie tego typu. BÖCK Silosysteme od 40 lat przoduje na rynku producentów folii do okrywania silosów z sianokiszonką.
Podstawowym kryterium różnicującym silosy zbożowe jest ich konstrukcja. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są silosy pionowe, zwane inaczej wieżowymi. Są one zazwyczaj stacjonarne, mogą być wielokomorowe, a o ich przynależności do tej kategorii decyduje smukła, pionowa budowa.
Do tej kategorii zaliczamy także silosy monolityczne oraz modułowe, jeżeli tylko spełniają podstawowe kryterium konstrukcyjne. Drugi rodzaj to silosy poziome, stacjonarne lub mobilne, wyposażone w jedną lub wiele komór do przechowywania ziarna.
Ten rodzaj silosów może być wyposażony w dodatkowe podwozie jezdne, które umożliwia przemieszczanie konstrukcji zgodnie z aktualnymi potrzebami produkcyjnymi. Niektóre modele posiadają wysięgniki do mieszania, jednak nie jest to regułą.
Zależnie od budowy silosy poziome mogą być wykorzystywane jako mobilna stacja do załadunku i rozładunku ziarna, spełniając rolę wielofunkcyjnej cysterny. Różnego rodzaju silosy zbożowe są dostępne w ofercie firmy Buttimer, specjalizującej się w systemach do załadunku i rozładunku, a także przechowywania zboża.
Silosy zbożowe o spodzie płaskim i lejowatym
Silosy zbożowe dzielą się także ze względu na budowę spodu: płaską lub lejowatą. Dają one różne możliwości w zakresie szybkości i częstości wyładunku ziaren. Silosy o spodzie w kształcie leja można zaliczyć do tzw. silosów operacyjnych, są polecane osobom i firmom, które planują częsty rozładunek zboża, idealnie sprawdzają się np. w punktach handlu.
W tego typu konstrukcjach siła grawitacji przechowywanych produktów powoduje przesunięcie się zawartości w kierunku końca stożka, w którym umieszczony jest króciec przenośnika ślimakowego, którego zadaniem jest pobieranie ziarna.
Silosy o płaskich spodach sprawdzają się głównie w przypadku długotrwałego przechowywania ziarna. Opróżnianie silosu płaskodennego wymaga nieco więcej wysiłku, ponieważ więcej ziarna zostaje na spodzie podczas rozładunku.
Z reguły są one tańsze niż konstrukcje lejowate, a jeżeli nie planujemy opróżniać silosu częściej niż przykładowo raz do roku, to w zupełności spełniają one oczekiwania, dając oszczędność nawet rzędu 25 % ceny.