Pompy hydrauliczne to elementy hydrauliki siłowej, które służą do przenoszenia cieczy hydraulicznej ze zbiornika do innych elementów. Są one wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym w maszynach rolniczych i sprzęcie budowlanym.
Pompy hydrauliczne są dostępne w różnych konstrukcjach i rozmiarach, w zależności od zastosowania. W niektórych pompach do przenoszenia cieczy hydraulicznej wykorzystuje się tłoki, a w innych – łopatki obrotowe lub pompy krzywkowe. Pompy hydrauliczne mogą być jedno- lub wielostopniowe, w zależności od ich konstrukcji i przeznaczenia.
Korzyści z używania pomp regenerowanych – pompy hydrauliczne do maszyn budowlanych
Największą zaletą jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. W zależności od pompy i stopnia jej uszkodzenia, można zaoszczędzić od 20% do 70% wybierając pompę regenerowaną zamiast nowej.
Kolejną zaletą stosowania pompy regenerowanej jest to, że będzie ona działać tak samo długo jak nowa. W rzeczywistości niektóre firmy udzielają nawet gwarancji na swoje produkty na okres do 10 lat! Oznacza to, że jeśli w tym czasie wystąpią jakiekolwiek problemy z pompą, zostanie ona bezpłatnie naprawiona lub wymieniona.
Wreszcie, obecnie dostępnych jest wiele różnych typów pomp regenerowanych, w tym pompy odśrodkowe, pompy zatapialne i pionowe pompy turbinowe, pompy zębate. Wybór typu zależy od tego, co wymaga serwisowania i jakie ciśnienie wody jest potrzebne w domu lub firmie.
Regeneracja pomp hydraulicznych – etapy regeneracji pompy hydraulicznej
Regeneracja pomp hydraulicznych przeprowadzana jest za pomocą specjalnego sprzętu. Pierwszym etapem jest czyszczenie wstępne, które polega na przepłukaniu układu czystą wodą i usunięciu nadmiaru oleju. Drugi etap polega na wymianie uszkodzonych części na nowe i usunięciu wszelkich pozostałych ciał obcych.
W trzecim etapie, w razie potrzeby, pozostałe ślady zanieczyszczeń usuwa się za pomocą czyszczenia ultradźwiękowego lub elektrochemicznego. Na koniec, przed zwróceniem właścicielowi, urządzenia są sprawdzane pod kątem wycieków.
Regeneracją pomp hydraulicznych powinien zając się wykwalifikowany serwis hydrauliki siłowej. Naprawa pomp hydraulicznych dla doświadczonego serwisanta to zadanie bezproblemowe, a dla nas gwarancja dobrze wykonanej usługi.
Naprawa i regeneracja pomp i silników hydraulicznych – najczęstsze awarie elementów hydrauliki siłowej
Pompa hydrauliczna to najczęściej spotykane elementy układu hydraulicznego, a ich naprawa nie jest trudna. Jeśli jednak użytkownik nie ma dobrego rozeznania w hydraulice, najlepiej powierzyć tę pracę profesjonalnemu serwisowi hydrauliki siłowej.
Istnieje wiele różnych typów pompy hydraulicznej, ale wszystkie mają podobne cechy. Wszystkie wykorzystują mechanizm nurnikowy do sprężania cieczy z obszaru o niskim ciśnieniu do obszaru o wysokim ciśnieniu. Dzieje się to dzięki wykorzystaniu siły mechanicznej wytwarzanej przez obroty wału korbowego lub obroty silnika elektrycznego.
Najczęstszą przyczyną awarii pomp hydraulicznych jest przeciek wewnętrzny spowodowany zużytymi uszczelkami lub zaworami. Może to spowodować awarię pompy przed czasem, ponieważ nie będzie ona w stanie wytworzyć wystarczającego ciśnienia do poruszenia znajdujących się w niej tłoków.
Inną częstą przyczyną awarii pomp hydraulicznych jest przegrzanie spowodowane zablokowaniem kanałów chłodzących lub niewystarczającym smarowaniem ich części wewnętrznych (np. łożysk). Może to spowodować poważne uszkodzenia, jeśli nie będzie się temu zapobiegać, a nawet doprowadzić do pożaru, jeśli nie będzie się tego sprawdzać wystarczająco długo.
Regeneracja pompy hydraulicznej to świetny wybór. Nie zawsze trzeba kupować nowy sprzęt, gdyż często okazuje się, że w starą pompę można jeszcze tchnąć życie. Co więcej, pompa poddana regeneracji może działać znacznie wydajniej niż nowa!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/