Podróż za granicę jest świetnym sposobem na relaks i odpoczynek od codziennych spraw, nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na taką właśnie formę wypoczynku. Jednak abyśmy mogli w pełni cieszyć się z wyjazdu za granicę musimy zadbać o parę szczegółów. Przedstawiamy Wam kilka kroków, o których warto pomyśleć, zanim wybierzemy się w podróż swoich marzeń. 

Najważniejsze zabezpieczenia dla przezornych

Jedną z istotnych kwestii, o których warto pamiętać są ksera biletu lotniczego, paszportu, prawa jazdy oraz kart debetowych najlepiej w dwóch egzemplarzach. Jedne kopie najlepiej pozostawić w domu, drugie zabrać ze sobą, w bagażu podręcznym na wypadek kradzieży lub w przypadku zguby. Ponadto dobrze byłoby aby w telefonie komórkowym zostały zapisane numery do banku, aby móc w razie potrzeby szybko zablokować kartę kredytową. Niezwykle przydatny może okazać się również zapisany numer telefonu do placówek dyplomatycznych Twojego kraju. Takie rozwiązania znacznie ułatwią i przyspieszą wydanie duplikatów potrzebnych dokumentów, w razie jakiś nieszczęśliwych zbiegów okoliczności.

A co na to lekarz

Na co zwrócić warto byłoby uwagę? Szczepienia, gdyż w niektórych krajach są one niezbędne. Warto skonsultować się ze swoim lekarzem, czy kraj do którego się wybierasz nie wymaga dodatkowych szczepień. Niektóre szczepienia trzeba wykonać nawet na 6-8 tygodni przed podróżą, dlatego pomyśl o tym z dużym wyprzedzeniem. Co więcej poproś swojego lekarza, aby wypisał odpowiednie leki, których możesz potrzebować. Pamiętaj, że leki muszą być przewożone w oryginalnych opakowaniach, nie mogą być otwarte czy przelane do innego pojemnika. Dobrze byłoby aby w przypadku posiadania specjalistycznych leków, mieć przy sobie opinię lekarską. Jeśli chciałbyś zabrać większą liczbę leków, skontaktuj się z ambasadą kraju, do którego się wybierasz.

Pamiętaj o zabezpieczeniu bagaży

Niezwykle istotne i pomocne okazuje się odpowiednie oznaczenie bagażu. Pamiętajmy, że nie powinno na nim zabraknąć ważnych informacji takich jak do kogo należy bagaż, kontakt i adres na który ma zostać wysłany, w razie jakiś pomyłek.
Przed każdą podróżą warto zapoznać się z przepisami linii lotniczej oraz dokładną taryfą lotniczą, szczególni dotyczącą bagażu podręcznego.
Jeśli planujesz zabrać ze sobą laptop to musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed kradzieżą. Najlepiej ogranicz liczbę poufnych informacji na dysku twardym, wprowadź hasło dostępu oraz zadbaj o kopię zapasową skrzynki mailowej. Przede wszystkim zanotuj numery seryjne laptopa oraz dane kontaktowe. Pamiętaj o zabraniu niezbędnych akcesoriów jak baterie, adaptery prądu.

Pamiętaj, że jeśli podczas podróży chciałbyś się czegoś napić to jeśli picie lokalnej wody nie jest zalecane, to bezpieczniej jest korzystać z wody butelkowej. Unikaj również warzyw i potraw niewiadomego pochodzenia.

Wizna, paszport, finanse

Jak przy każdej podróży musi być poruszona kwestia finansowa. Pamiętaj o wymianie pieniędzy na lokalną walutę, w razie gdyby zaszła potrzeba skorzystania z taksówki z lotniska do hotelu lub zdążyłbyś zgłodnieć. Jeśli wybierasz się do kraju, w którym wymagana jest wiza to warto jest pomyśleć o jej wyrobieniu znacznie wcześniej, gdyż czas oczekiwania może wynosić od 6 do 8 tygodni. Zwróć szczególną uwagę na datę ważności swojego paszport, który minimum 6 miesięcy powinien być ważny.

Trzymając się paru prostych zasad na pewno będziesz mógł w pełni cieszyć się z wyczekiwanych wakacji i podróży w nieznane.

Redakcja portalu mazuryairport.pl
Artykuł został przygotowany przez Port Lotniczy Olsztyn-Mazury – prawdopodobnie najładniej położone lotnisko w Polsce.
(Visited 475 times, 1 visits today)