Pokój dziecięcy na poddaszu to coś, o czym marzy wiele dzieci i nastolatków. Skryta niemal bezpośrednio pod dachem sypialnia to gwarancja przytulnego klimatu. Często jest też nieco oddalona od pokoju rodziców, więc zapewnia pożądaną prywatność. Ale aby dobrze urządzić taki pokój, trzeba znać kilka zasad.
Najważniejsze zasady urządzenia pokoju dziecięcego na poddaszu
Planowanie pokoju na strychu rozpoczyna się już na etapie budowania domu. Już wtedy warto zadbać o zwiększoną liczbę okien dachowych, które zapewnią dostęp do wystarczającej ilości światła oraz poprowadzenie instalacji elektrycznej w taki sposób, by urządzenie sypialni pod dachem było w ogóle możliwe.
Z kolei kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest umiejętne wykorzystanie warunków tworzonych przez liczne skosy. Bezpośrednio pod skośną ścianą warto ustawić biurko lub łóżko, a centralną część pozostawić pustą – to optycznie powiększy całą sypialnię.
Skosy to także miejsce, które możesz z powodzeniem zabudować szafkami i półkami. Staną się one przestrzenią na zabawki i wszystkie inne rzeczy dziecka. Meble powinny być jak najbardziej mobilne, by można je z łatwością przestawić, jeśli okaże się, że w danym miejscu nie pełnią zbyt dobrze swojej roli.
I jak w przypadku małego dziecka pokój dziecięcy i tak jest wyposażony w małe meble, niestanowiące niemal żadnego problemu w ustawieniu, tak pokój nastolatka na poddaszu wymaga już więcej wysiłku – najczęściej mebli tworzonych na wymiar. Do pokoju bardzo małego dziecka nie kupuj drogich mebli; za kilka lat zapewne i tak trzeba będzie je wymienić.
Jakie kolory w pokoju dziecięcym na poddaszu?
Jeśli pokój na poddaszu jest pełen naturalnego światła, możesz śmiało wybierać między zarówno jasnymi, jak i ciemnymi kolorami. Okna zadbają bowiem o przestronność sypialni. Jeśli jednak tego światła jest niewiele, a poddasze samo w sobie sprawia wrażenie ciasnego, najbezpieczniejszym rozwiązaniem są jasne kolory ścian – biel i pastele.
Kolorów nie może być też za dużo, bo stworzą efekt chaosu i bałaganu. Najlepiej wybrać barwę dominującą i do niej ewentualnie dołączyć dwa kolory pomocnicze. Pamiętaj jednak, by przed wyborem ostatecznych kolorów spytać o zdanie dziecko – w końcu to będzie jego „centrum dowodzenia”.
A skoro o oknach mowa, zadbaj również o komfort termiczny panujący w pokoju. Jeśli dom jest mocno nasłoneczniony i jest w nim ciepło, na poddaszu będzie jeszcze cieplej – wtedy warto wyposażyć okna w specjalne rolety, obniżające temperaturę w pomieszczeniu.
Mile widziana jest także roleta z funkcją zaciemnienia, która nawet podczas najbardziej słonecznego dnia stworzy mrok w sypialni i pozwoli malcowi na drzemkę. Z kolei nastolatek – przynajmniej po czasie – doceni zdrowy sen, któremu sprzyja dokładnie zasłonięte okno i brak światła z zewnątrz.
Podsumowanie:
- Pokój dziecięcy na poddaszu to duże wyzwanie aranżacyjne, ale taka sypialnia będzie niezwykle klimatyczna, wygodna i zapewni dziecku upragnioną prywatność.
- Jest kilka zasad, które trzeba mieć na uwadze, aranżując pokój dziecięcy na poddaszu. Przeczytaj artykuł i poznaj te najważniejsze.
- Nie bagatelizuj roli kolorów w dziecięcej sypialni. Te mogą spotęgować efekt „wow” albo całkowicie zepsuć zaplanowaną aranżację.