Farby akrylowe i lateksowe są najchętniej wybieranymi farbami do malowania ścian. Choć obie są farbami emulsyjnymi, każda charakteryzuje się nieco innymi właściwościami, wynikającymi z odrobinę innych składów. Nic więc dziwnego, że zadajesz sobie pytanie, które z nich wybrać. Czytaj dalej i znajdź odpowiedź!Podobieństwa między farbą akrylową i lateksową

Zacznijmy od tego, co jest podobne w farbie akrylowej i lateksowej. Otóż każda z nich jest farbą wodorozcieńczalną. Ich skład oparto więc na wodzie, a ponadto też pigmentach, różnych wypełniaczach i żywicach jako spoiwie. Każda z nich służy do dekoracyjnego, a także ochronnego malowania ścian – gipsowych, karton-gipsowych, drewna, tapet, cementu, a nawet cegły. To dużo podobieństw, prawda? Zdarza się więc, że farby akrylowe są mylone z farbami lateksowymi i odwrotnie.

Farby akrylowe i lateksowe – różnice

Abyś Ty nie popełnił tego błędu i wiedział dokładnie, którą z tych farb wybrać, wskażmy teraz zasadnicze różnice między nimi.

Kiedyś główną różnicą był skład. Chociaż obie farby opierano na wodzie, to spoiwem w farbie akrylowej była żywica akrylowa, a w farbie lateksowej – lateks (mleczko z drzewa kauczukowego).

Obecnie niemal każdy producent zrezygnował ze stosowania naturalnego lateksu w tworzonych farbach. Farby lateksowe są więc lateksowe wyłącznie w nazwie; współcześnie ich spoiwem jest syntetyczna żywica termoplastyczna, podobna do żywicy w farbie akrylowej. Ta zmiana znów upodobniła jedną farbę do drugiej. Zasadniczą różnicą jest więc coś nieco bardziej dokładniejszego – zawartość polimerowych emulsji żywicznych. Farby lateksowe mają ich więcej, co podwyższa zarówno ich parametry, jak i cenę.

Które wybrać?

Można by więc powiedzieć, że farby lateksowe są lepsze niż farby akrylowe. Nie każdy jednak chce wybierać droższą farbę o właściwościach, których nie będzie miał okazji sprawdzić. Dlatego uznaje się, że farby lateksowe warto wybrać do pokojów o trudnych warunkach – o zwiększonej wilgotności czy dużym ryzyku na zabrudzenia. Są bowiem wodoodporne i można je czyścić nawet na mokro. Sprawdzają się więc w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych. Z kolei w pokojach „suchych” – sypialni, salonie, jadalni wystarczy farba akrylowa.

Czy wiesz, że…? Na rynku znajdziesz również farby akrylowo-lateksowe, które charakteryzują się jeszcze większą wodoodpornością i właściwościami hydrofobowymi. Między innymi z tego powodu nazywane są farbami specjalistycznymi. Stosuje się je zazwyczaj w budynkach użyteczności publicznej.

Podsumowanie:

  • Farby akrylowe i lateksowe są jednymi z najczęściej wybieranych i… mylonych. Każda jednak charakteryzuje się innymi cechami i warto poznać te różnice przed ostatecznym wyborem.
  • Największa różnica między farbami akrylowymi i lateksowymi mieści się w składzie.
  • Farby warto wybierać, mając na uwadze to, jaki pokój planuje się pomalować i jakie warunki w nim panują. Konkretne podpowiedzi znajdziesz w artykule.
(Visited 28 times, 1 visits today)